Strona główna 0_Slider Finał 27 akcji „Sprzątanie Świata” już dziś. Waldemar Woźniak sprząta każdego dnia

Finał 27 akcji „Sprzątanie Świata” już dziś. Waldemar Woźniak sprząta każdego dnia

0

W ten weekend trwa finał 27 edycji Sprzątania Świata, akcji zaaplikowanej do Polski w 1994 roku przez  Mirę Stanisławską-Meysztowicz, założycielkę Fundacji Nasza Ziemia. W powiecie świdnickim jedynie Świebodzice organizują wielkie wspólne porządki połączone z piknikiem. W Świdnicy ogólnomiejskiej akcji nie ma.

„Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie – czytamy na stronie Fundacji Nasza Ziemia. Jak wiele jest do zrobienia, na terenie powiatu świdnickiego pokazuje społecznik Waldemar Woźniak, który od blisko dwóch lat codziennie wyciąga odpady z lasów, stawów, rzek czy przydrożnych rowów. Zebrał ich już ponad 100 ton i wciąż ma mnóstwo pracy. Tę sobotę poświęci albo na dokończenie porządków w okolicy Zebrzydowa, albo na uprzątnięcie rowów przy drodze od fabryki Electrolux do wyjazdu na tzw. łącznik autostradowy w Świdnicy. Będzie to kolejne z wielu zadań, jakie zrealizował. W ubiegłym tygodniu zapakował na 2 kontenery śmieci zebrane na brzegach stawów w Gogołowie, pozbierał odpady na polnej drodze między Witoszowem Dolnym a Słotwiną i zebrał aż 25 worów śmieci z leśnej drogi pomiędzy Witoszowem Górnym a Modliszowem. Przypominamy, że trwa zbiórka na samochód terenowy dla pana Waldemara. Jego wysłużone auto wkrótce będzie się nadawało na złom. Do tej pory udało się zebrać ponad 20 tysięcy złotych. Potrzeba jeszcze ok. 15 tysięcy. Wpłaty można dokonać na zrzutka.pl.

Do wspólnego sprzątania zapraszają swoich mieszkańców Świebodzice. Akcja rozpocznie się o 11.30 na stadionie przy ul. Rekreacyjnej 1. Na uczestników będzie czekał piknik z poczęstunkiem i upominkami.

Poprzedni artykułWindy w Centrum Przesiadkowym notorycznie dewastowane. Znów nie działają dwa urządzenia
Następny artykułKociaki szukają kochających opiekunów