Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Zabawa z mydlanymi bańkami nad świdnickim zalewem, moc atrakcji w szczytnym celu podczas charytatywnego festynu w Szczepanowie, muzyczna uczta podczas koncertów na świdnickim Rynku i w sali ŚOK, a może sportowe emocje podczas meczu Polonii-Stali Świdnica? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Polska Pianistyka Jazzowa’ 100 & Chopin (od piątku)

18.09.2020, godz. 16.30 (podwieczorek) — Joachim Mencel: koncert na pianino i lirę korbową. Patio Restauracji RYNEK43 w Świdnicy. Rezerwacja miejsc i potwierdzenia: [email protected]

19.09.2020, godz. 12.00-14.00 — „Chopin pod Wieżą Ratuszową” recitale pianistyczne. Świdnicki Rynek – podcienia pod Wieżą Ratuszową (w przypadku opadów deszczu recitale odbędą się w innym terminie)

20.09.2020, godz. 12.00 (poranek jazzowy) — Piotr Matusik (piano) i Irek Głyk (wibrafon). Patio Restauracji Rynek 43 w Świdnicy (w przypadku opadów deszczu koncert odbędzie się w Teatrze). Rezerwacja miejsc i potwierdzenia: [email protected]

Krajowe Mistrzostwa International Dance Organization (do soboty)

Hala Sportowo-Widowiskowa będzie areną dla największego wydarzenia tanecznego w tym roku! Do 19 września najwybitniejsi tancerze w Polsce rywalizować będą w Świebodzicach o miano najlepszych w następujących dyscyplinach: Hip Hop, Hip Hop Battles, Break Dance, Electric Boogie, Show Dance, Street Show Dance.

Sobota 19.09.2020 r.
Rozpoczęcie Krajowych Mistrzostw IDO 09:00
GALA Hip Hop – Grupa 31.+; Formacje 17.+ i 31.+; solo żeńskie i męskie 17.+; 18.00
Hip Hop Battle 17.+ m-sce 3-4 i 1-2; Break Dance
Zakończenie KM IDO 20:30

Bilety: całodniowy normalny – 45 zł, całodniowy ulgowy – 20 zł.  Bilety można zakupić w kasie Wodnego Centrum Rekreacji. Ilość miejsc ograniczona.

Mistrzostwa Świdnicy w biegu na orientację (sobota)

Chcesz sprawdzić swoją kondycję? Potrafisz szybko podejmować decyzje i wiesz jak korzystać z mapy? W takim razie zgłoś się do udziału w Mistrzostwach Świdnicy w biegu na orientacje. Tym razem zawody zorganizowane zostaną na terenie Parku Centralnego. Start w sobotę, 19 września.

Bieg na orientację to doskonała forma aktywności sportowej, która łączy wysiłek fizyczny i myślenie. Uczy koncentracji, trafnego podejmowania decyzji i planowania. Jest sportem dla całych rodzin, który daje możliwość obcowania z naturą i aktywności na świeżym powietrzu. Osoby zainteresowane udziałem w mistrzostwach muszą wypełnić specjalny formularz dostępny na fanpage „Sport Świdnica” na Facebooku. Start dla mieszkańców Świdnicy jest darmowy. Pozostali chętni są zobowiązani do uiszczenia opłaty w wysokości 20 zł.

Organizatorem mistrzostw jest Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej oraz Hufiec ZHP Świdnica. Zawody rozegrane zostaną w 3 kategoriach. Uczestnicy będą mogli wystartować indywidualnie na trasie krótkiej (1,8 km, 14 punktów kontrolnych) i długiej (3,0 km, 16 punktów kontrolnych) lub w kategorii rodzinnej (2,3 km, 14 punktów kontrolnych). Dla zwycięzców przewidziano dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Szczegółowe informacje na stronie wydarzenia.

Dolnośląski Targ Rolny (sobota)

Biegi z dedykacją dla chorej Joanny Malinowskiej (sobota)

19 września w Bystrzycy Górnej odbędą się Klubowe Mistrzostwa Polski w Biegach na Orientację . W tym dniu przy okazji organizacji biegów Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej, współorganizatorzy kwestować będą dla Joanny Malinowskiej z Burkatowa, zmagającej się z agresywnym nowotworem żołądka.

Asia jeszcze do niedawna była pełną energii osobą, którą ciężko było dogonić na górskich wycieczkach i nie tylko. Była świetnym sportowcem, amatorsko uprawiała kolarstwo i osiągała coraz lepsze wyniki. Niestety, choroba wszystko zniszczyła i odebrała jej radość z życia. Rodzina odwiedziła kilku lekarzy specjalizujących się w nowotworach żołądka, niestety żaden z nich nie dał nadziei i szans na inną terapię niż chemia. Rodzina Asi trafiła w styczniu na lekarza, który chciał zrobić coś więcej, który w końcu chciał ją leczyć. Niestety, to leczenie jest bardzo drogie i opiera się na dwóch lekach: Avastin (1800 zł) i Nivolumab (3250 zł). Plan terapii to na razie 10 wlewów. Wyjście poza przyjęte leczenie spowodowało, że rodzina musi sama opłacać leczenie.

Szczegóły biegów i akcji charytatywnej na plakacie.

Akcja „Posprzątajmy Świebodzice” (sobota)

Miasto Świebodzice przy wsparciu Miejskiego Domu Kultury zaprasza mieszkańców, organizacje pozarządowe, jednostki i spółki miejskie, a także firmy i przedsiębiorstwa z regionu do udziału w akcji  „Posprzątajmy Świebodzice”. To lokalny akcent ogólnopolskiej akcji „Sprzątania świata”. Po raz pierwszy podczas akcji, odpady zbierane będą z zachowaniem zasad wstępnej segregacji do dedykowanych worków. Po zakończeniu porządków dla uczestników zaplanowano dodatkowe atrakcje, m.in. konkursy, prelekcję.

Harmonogram akcji „Posprzątajmy Świebodzice”:
11:30 – rejestracja uczestników, ul. Rekreacyjna 1;
12:00 – rozpoczęcie akcji, uczestnicy zostaną podzieleni na grupy i z przewodnikiem zostaną dowiezieniautobusem miejskim do punktu początku trasy ;
15:00 – gry i zabawy dla dzieci;
15:00 – poczęstunek wraz z upominkiem;
16:00 – zakończenie akcji.

Podróż z Bolkiem II po jego rezydencjach (sobota-niedziela)

Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza do uczestnictwa w tegorocznych obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzeniu przyświecać będzie hasło “Podróż z Bolkiem II po jego rezydencjach”, które podkreśla jak ważna dla dziedzictwa Świdnicy była postać Bolka II i jej oddziaływanie na region i Polskę.

Bolko II Mały był synem księcia świdnickiego Bernarda Statecznego i Kunegundy Łokietkówny, córki króla polskiego Władysława Łokietka. W 1326 r. przejął rządy nad księstwem świdnickim po swym zmarłym ojcu. Był dobrym gospodarzem swych ziem, wspierał miasta, zwłaszcza Świdnicę, którą obdarzył licznymi przywilejami. Wzniósł i rozbudował liczne zamki, zwłaszcza na sudeckiej granicy z Czechami. Dziś chcemy Państwu przybliżyć historię dawnych włości Bolka II Małego wspólnie z aktorem Andrzejem Popielem, odtwórcą roli księcia świdnickiego w serialu historycznym “Korona Królów” – piszą organizatorzy wydarzenia.

Piknik charytatywny dla Justyny Ciok (sobota)

W najbliższą sobotę, 19 września w Szczepanowie odbędzie się charytatywny piknik dla mieszkanki gminy Marcinowice Justyny Ciok, która jest już po dwóch operacjach usunięcia guzów mózgu w klinice w Hannoverze. Były one możliwe dzięki niezwykłemu wsparciu tysięcy ludzi z całej Polski. Niestety okazało się, że podczas operacji wykryto kolejne ognisko choroby, tym razem w rdzeniu kręgowym. Konieczne jest dalsze leczenie bardzo kosztowną, nowatorską metodą.

Piknik rozpocznie się o godz. 14.00 na boisku sportowym w Szczepanowie. Wśród atrakcji m.in. licytacje ponad 180 fantów (loty samolotem, helikopterem lub balonem, zaproszenia do restauracji i wiele innych), bieg, stoiska gastronomiczne, turniej koszykarzy na wózkach z kadrowiczami Polski, turniej piłki nożnej, samochody rajdowe i terenowe. Na zakończenie sobotniego pikniku odbędzie się pokaz ognia w wykonaniu braci Michała i Adama Hercuń. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Festiwal Baniek Mydlanych w Świdnicy (sobota)

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Mecz III ligi: Świdnica – Bielsko-Biała (sobota)

Mecz piłkarskiej III ligi: Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica – Rekord Bielsko-Biała (sobota, 19 września, godz. 15.00 – stadion OSiR Świdnica).

Świebodzice Miastem Serc (sobota)

Mecz II ligi: ŚKPR Świdnica – Wolsztyniak Wolsztyn (sobota)

Mecz II ligi piłki ręcznej mężczyzn: ŚKPR Świdnica – Wolsztyniak Wolsztyn (sobota, 19 września, godz. 18.00, hala na Zawiszowie).

Świdnickie Recenzje Muzyczne: Berkanan (sobota)

Berkanan jest wypadkową połączenia się dwóch dusz, opartą na symbiozie dwóch struktur muzycznych, elektroniki ambientowej oraz instrumentów etnicznych i folkowych. Ich twórczość, to swoiste historie opowiedziane dźwiękami, ze szczyptą melancholii, dramatyzmu czy nostalgii gdzie nie gdzie z liryczną, subtelną finezją, a gdzie indziej podniosłą epicką opowieścią. Śmiało możemy wpisać ich twórczość muzyczną do takich nurtów jak: Neo Dark Folk, Dark Ambient Ethno, Shamanic & Mystic Music czy Cinematic Emotional Music. To prawdziwa uczta muzyczna dla osób, które cenią sobie organiczność w muzyce!

Koncert odbędzie się 19 września 2020 o godz. 20.00 w sali teatralnej ŚOK, Rynek 43. Bilety w cenie 10 zł do nabycia na stronie ŚOK.

Rajd rowerowy z piknikiem sportowym (niedziela)

Rajd rowerowy zaplanowano na niedzielę, 20 września. Odbędzie się on w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Celem rajdu jest promowanie oraz popularyzacja wśród mieszkańców Świdnicy jazdy na rowerze i zdrowego stylu życia. Rajd rowerowy dla zapisanych uczestników wystartuje o godz. 10.00 spod Urzędu Miejskiego w Świdnicy (o godz. 9.00 odbędzie się zbiórka uczestników). Meta zaplanowana została tradycyjnie na terenie na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Śląskiej, gdzie następnie odbędzie się piknik sportowy.

Podczas pikniku (od godz. 11.00 do godz. 13.00) zaplanowano ciepły poczęstunek, atrakcje dla dzieci, stanowisko edukacji ekologicznej „Czysta Świdnica”.

Sportowy festyn dla wszystkich przedszkolaków (niedziela)

Na najbliższą niedzielę, 20 września zaplanowano prawdziwe święto dla najmłodszych dzieci ze Świdnicy i najbliższej okolicy. Na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (boisko nr 6) w godzinach 11.00 – 14.00 odbędzie się sportowy festyn dla przedszkolaków. Organizatorem wydarzenia jest Miejski Klub Sportowy Polonia-Stal Świdnica.

W planie liczne gry i zabawy dla najmłodszych, indywidualne konkurencje sprawnościowe, zwinnościowe tory przeszkód, aktywności ruchowe z elementami piłki nożnej, czy zadania zręcznościowe. Na przedszkolaków czekać będą również m.in. dmuchańce. Dzieci z rocznika 2014 i młodsi za każde zadanie będą otrzymywać określoną liczbę punktów, a na uczestników czekać będą atrakcyjne nagrody.

Janusz Chabior – gość Alchemii Teatralnej (niedziela)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z gościem Alchemii Teatralnej, którym będzie Janusz Chabior.

Janusz Chabior to polski aktor filmowy, teatralny oraz telewizyjny, urodzony 17 lutego 1963 roku w Legnicy. Związany z legnickimi teatrami – Dramatycznym i Teatrem imienia Heleny Modrzejewskiej. Na deskach teatru debiutował już w 1991 roku, karierę filmową zaś rozpoczął w 1993 (film „Magneto” Jana Jakuba Kolskiego). Z powodzeniem rozwijał swoją karierę teatralną współpracując miedzy innymi z Przemysławem Wojcieszkiem, Krzysztofem Kopką czy Jackiem Głombem. Aktor pojawił się także na małym ekranie występując w serialach „Na dobre i na złe”, „Lokatorzy” czy „Świat według Kiepskich”. Przełom w karierze Janusza Chabiora nastąpił po udziale w filmie „Symetria”, Konrada Niewolskiego. Natomiast najważniejszą i chyba najbardziej docenioną była rola Wiktora w sztuce „Made in Poland”. Aktor został nagrodzony za nią Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Artysta z powodzeniem zaczął występować w produkcjach kryminalnych – „Odwróceni”, „Kryminalni” czy „Pitbull”. Stworzył także niezapomniane kreacje w filmach „Kołysanka”, „Drogówka” czy „Służby specjalne”. Janusz Chabior to aktor charakterystyczny, ze specyficzną charyzmą i rozpoznawalnym głosem, doskonale odnajdujący się jako zapamiętywalny aktor drugoplanowy.

Spotkanie odbędzie się 20 września o godz. 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wstęp tylko na podstawie bezpłatnych wejściówek – dostępne w kasie i on-line od 4 września na stronie ŚOK.

/opr. mn/

Poprzedni artykułKierował mimo trzech sądowych zakazów
Następny artykułWindy w Centrum Przesiadkowym notorycznie dewastowane. Znów nie działają dwa urządzenia