Strona główna 0_Slider Biskup świdnicki apeluje do rodziców: zapiszcie swoje dzieci na religię

Biskup świdnicki apeluje do rodziców: zapiszcie swoje dzieci na religię

20

Docierają do nas niepokojące informacje, że sporo młodych ludzi nie uczestniczy w zajęciach z religii lub się z nich wypisuje – twierdzi biskup świdnicki Marek Mendyk, który w liście do wiernych przypomina, że „uczestnictwo w szkolnej katechezie jest obowiązkiem każdego ochrzczonego człowieka w wieku szkolnym”. Biskup zachęca też rodziców do interweniowania w przypadkach utrudniania udziału w zajęciach z religii.

Zgodnie z danymi przedstawionymi w najnowszym roczniku statystycznym Kościoła katolickiego, opracowanym przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, w roku szkolnym 2018/2019 we wszystkich typach placówek edukacyjnych w Polsce na zajęcia religii uczęszczało 88,0% uczniów. Uczestnictwo w szkolnej katechezie według typu placówki kształtowało się następująco: w przedszkolach na zajęcia religii chodziło 84,9% uczniów, w szkołach podstawowych – 94,2%, w liceach ogólnokształcących – 80,8%, w technikach – 81,6%, w szkołach branżowych – 80,7%, a w szkołach specjalnych i ośrodkach – 94%.

Najwyższy odsetek uczestnictwa w szkolnej katechezie odnotowano w diecezjach: przemyskiej (98,6%), tarnowskiej (97,3%) oraz zamojsko-lubaczowskiej (96,6%). Najmniej uczniów uczęszczało na religię w diecezjach: warszawskiej (74,8%), sosnowieckiej (75,2%) oraz łódzkiej (77,7%). W przypadku diecezji świdnickiej na zajęcia uczęszczało 87,5% uczniów.

Do kwestii uczestnictwa w lekcjach religii odniósł się ostatnio biskup świdnicki. – Docierają do nas niepokojące informacje, że sporo młodych ludzi nie uczestniczy w zajęciach z religii lub się z nich wypisuje,, gdyż odbywają się one w niedogodnym dla nich czasie (przed godziną 8.00 lub nawet po godz. 15.00) czy w zbyt licznych klasach i ciasnych salach. W przypadku, gdyby plan zajęć lub sposób ich organizacji uniemożliwiał lub znacznie utrudniał realizację prawa do udziału w zajęciach z religii, zalecam reakcję ze strony rodziców i domaganie się od dyrekcji takiego ułożenia planu zajęć, by ich dzieci mogły korzystać z katechezy. Rodzice mają do tego prawo, gdyż są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci. Nie wolno być w tak ważnej sprawie obojętnym! – wskazuje bp Marek Mendyk w wystosowanym komunikacie na temat uczestnictwa dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej.

Odwołując się do wiary rodziców, ich sumienia i odpowiedzialności przed Bogiem, zwracam się z gorącym apelem: zapiszcie swoje dzieci na religię. Jako pierwsi katecheci przekonujcie je, że warto pogłębiać więź z Panem Bogiem poprzez poznawanie Go na katechezie i doświadczanie Jego obecności we wspólnocie parafialnej, w słowie Bożym, podczas modlitwy i w sakramentach świętych – zachęca biskup świdnicki. – Każdy człowiek ochrzczony w wieku szkolnym ma obowiązek uczestniczyć w szkolnej katechezie. Wynika to z prawa i obowiązku pogłębiania swojej wiary, poznawania Osoby i nauki Jezusa Chrystusa i Kościoła. Katoliccy rodzice mają obowiązek zatroszczyć się o edukację religijną swoich dzieci (…) Udział w katechezie dotyczy nie tylko dzieci szkół podstawowych, ale młodzieży szkół średnich, która znajduje się w szczególnym okresie swojego życia. Katecheza szkolna nie przygotowuje jedynie do przyjęcia I Komunii św. i sakramentu bierzmowania, ale przygotowuje do życia w wierze. Obowiązek katolickiego wychowania dziecka nie kończy się więc na doprowadzeniu go do I Komunii św. i do bierzmowania – przypomina bp Mendyk.

/mn/

Poprzedni artykuł600 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Jaka sytuacja na Dolnym Śląsku i w powiecie świdnickim?
Następny artykułNarodowy Dzień Sportu w Świdnicy