Strona główna 0_Slider Biskup Dec krytykuje polityków popierających in-vitro. „Jest to jakaś schizofrenia wiary, choroba...

Biskup Dec krytykuje polityków popierających in-vitro. „Jest to jakaś schizofrenia wiary, choroba którą trzeba zwalczać”

31

Wielu parlamentarzystów, a także katolików życia publicznego jest za stosowaniem zapłodnienia in vitro, które z puntu widzenie etyki katolickiej jest niedozwolone, gdyż zawiera ukrytą aborcję – stwierdził bp Ignacy Dec podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Seniorów na Jasną Górę. Słowa biskupa padły na kilka dni przed posiedzeniem Rady Miejskiej w Świdnicy, podczas której radni podejmą decyzję w sprawie przyjęcia miejskiego programu zapewniającego finansowe wsparcie mieszkańcom Świdnicy chcącym skorzystać z procedury zapłodnienia pozaustrojowego in-vitro. – My nie mieszamy się do polityki – zaznaczył biskup senior.

Biskup Ignacy Dec w sobotę przewodniczył mszy odprawionej w bazylice jasnogórskiej z okazji 3. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Seniorów. – Spotykamy chrześcijan, zwłaszcza w kręgach polityków, dziennikarzy, którzy przyznają się do katolickiej wiary, niektórzy mówią z dumą „ja byłem ministrantem, na katechizację chodziłem i spełniam praktyki” – a nie przyjmują niektórych praw zawartych w Piśmie Świętym, zwłaszcza rygorów moralnych nakazujących chronić życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci. Wielu parlamentarzystów a także katolików życia publicznego jest za stosowaniem zapłodnienia in vitro, które z puntu widzenie etyki katolickiej jest niedozwolone, gdyż zawiera ukrytą aborcję – mówił biskup senior, którego wypowiedź cytuje „Gazeta Wyborcza”.

Jest to jakaś schizofrenia wiary. Tacy ludzie mają wiele twarzy, fotografują się z biskupami, zdjęcia mają z papieżem, czasem nawet powiększone w swoich mieszkaniach. Tym się szczycą, a mają poglądy w niektórych sprawach nieewangeliczne. To jest ta schizofrenia, choroba którą trzeba zwalczać – mówił bp Dec. Odnosząc się również do ostatnich wydarzeń politycznych w kraju, duchowny zastrzegł, że „my nie mieszamy się do polityki”. – To stary zarzut, którym szermują zwłaszcza lewicowcy, że Kościół się miesza do polityki. Działanie polityczne jest działaniem ludzkim i dlatego prawda wymaga oceny moralnej; czy jest zgodna z Ewangelią, czy jest niezgodna. I Kościół ma prawo takie sądy wydawać. Gdyby duchowni chcieli być burmistrzami, ministrami, prezesami, to by było mieszanie się do polityki – wskazywał biskup.

Słowa bp. Ignacego Deca padły na kilka dni przed sesją Rady Miejskiej w Świdnicy, którą zwołano na 25 września. To właśnie wtedy świdniccy radni podejmą decyzję w sprawie przyjęcia miejskiego programu polityki zdrowotnej pod nazwą „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasto Świdnica na lata 2020-2023”, który zakłada udzielenie finansowego wsparcia 38 parom starającym się o dziecko. Szacuje się, że całkowity koszt programu wyniesie 190 tys. złotych. Projekt przygotowany przez świdnicki magistrat powstał w oparciu o inicjatywę obywatelską, pod którą złożono ponad 842 podpisów.

/Gazeta Wyborcza, opr. mn/

Poprzedni artykułKapitalny remont łazienki
Następny artykułUczcili pamięć więźniów z Ruska