Strona główna Wydarzenia Założenie firmy w Anglii i prowadzenie w Polsce

Założenie firmy w Anglii i prowadzenie w Polsce

0
Prowadzenie spółki Ltd nadal jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, również dla polskich przedsiębiorców. Niższe podatki, proporcjonalne do osiąganych profitów składki na ubezpieczenia społeczne i zdecydowanie mniejsza biurokracja. Jak założyć firmę LTD w Anglii i o czym pamiętać, prowadząc ją w Polsce?
Jak założyć firmę LTD w Wielkiej Brytanii?
Jak każdą działalność gospodarczą i spółkę LTD trzeba zarejestrować.

Warto pamiętać iż:

 • w celu rejestrowania spółki LTD nie musisz być rezydentem brytyjskim. Firmę założysz nawet, jeśli stały adres zamieszkania posiadasz tylko na terenie Polski,
 • nie potrzebujesz dysponować większym wkładem własnym. Spółkę zarejestrujesz, wpłacając kapitał własny w wysokości tylko 1 funta,
 • nie potrzebujesz wynajmować lokalu na terenie Wielkiej Brytanii, ale potrzebujesz posiadać fizyczny adres pod który np. urząd skarbowy prześle korespondencję. Wystarczy jednak udostępniony adres księgowego w ramach usługi wirtualnego biura.

W celu założenia firmy a Anglii nie musisz rezerwować biletu na lot do Londynu ani szukać okazji na przejazd autokarem. Cały proces rejestracji przeprowadzisz online, a więc bez wychodzenia z domu. Możesz też powierzyć wszystkie działania zaufanemu partnerowi, który za Ciebie dokona wszystkich formalności.  Na terenie Wielkiej Brytanii od wielu lat renomą cieszy się np. firma Tax Angels.

Jak przebiega proces rejestracji?
Spółka LTD musi zostać zarejestrowana w Companies House (odpowiednik polskiego Krajowego Rejestru Sądowego). Musi posiadać także tzw. Company Number. Uzyskasz go po wpisaniu spółki na listę Krajowego Indeksu Spółek. Ważne jest, że już w dniu rejestrowania spółki, oficjalnie możesz działać pod jej nazwą, wystawiając faktury i pozyskując swoich klientów.

Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości bądź chcesz mieć absolutną pewność, że wszystkie wnioski zostały poprawnie wypełnione i złożone, możesz zlecić rejestrację firmy odpowiedniej kancelarii, która pomoże Ci w całym procesie. Od wielu lat wspieramy polskich przedsiębiorców w zakładaniu spółek LTD na terenie Anglii. Pomożemy więc i Tobie.

Rejestracja w Anglii, prowadzenie w Polsce – czy to możliwe?
Tak! Spółka posiada własną osobowość prawną i to ona odpowiada za rozliczenie się z podatku. Ze względu na odrębność podmiotu od jego właścicieli (osób fizycznych), rejestrując spółkę w Anglii, podlega ona tamtejszemu prawu podatkowemu. Musisz więc rozliczać się z brytyjskim urzędem skarbowym i tam składać roczne zeznania podatkowe. Swoje usługi możesz jednak prowadzić na terenie całego świata, także więc i w Polsce. Jeśli jesteś np.:

 • grafikiem,
 • fotografem,
 • copywriterem,
 • tłumaczem,
 • architektem,
 • konsultantem,
  czyli działania możliwe do zdalnego prowadzenia i koordynowania, możesz swobodnie wykonywać poza granicami Wielkiej Brytanii.

Spółka LTD jest dla każdego?
Spółka LTD jest wtedy korzystna, jeśli nie podlega podwójnemu opodatkowaniu, a więc zarówno na terenie Wielkiej Brytanii, jak i Polski. Tak się jednak dzieje nie w każdym przypadku. Wystarczy, że spółka posiada siedzibę (dowolny zakład, którym może być zarówno biuro projektowe, zakład produkcyjny, warsztat, czy punkt stacjonarny) na terenie Polski, by zaistniał obowiązek rozliczenia się zgodnie z przepisami już polskiego prawa podatkowego.

Podobnie wygląda kwestia z zatrudnianiem pracowników. Podpisanie umowy o pracę z pracownikami w Polsce, również oznaczać będzie konieczność rozliczenia się z polskim urzędem skarbowym i ZUS. Wyjątkiem są umowy o dzieło lub B2B. Tu jednak warto brać pod uwagę z kolei brytyjski urząd skarbowy. Kwestie związane z zatrudnieniem pracowników w przypadku ich zdalnej pracy warto poruszyć z kancelarią przy okazji ustalania szczegółów związanych z rejestracją firmy.

/Artykuł sponsorowany/