Strona główna Kultura Trwają zdjęcia do “Republiki Dzieci”. Filmowcy zawitają do Dobromierza

Trwają zdjęcia do “Republiki Dzieci”. Filmowcy zawitają do Dobromierza

0

25 sierpnia na terenie Dobromierza realizowane będą zdjęcia do filmu familijno-przygodowego “Republika Dzieci” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Z tego powodu mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

fot. Wojciech Boberda/Centrum Technologii Audiowizualnych

Prace nad filmem “Republika dzieci” ruszyły w grudniu ubiegłego roku. W obsadzie filmu znaleźli się: Łukasz Simlat, Andrzej Grabowski, Grzegorz Damięcki, Grażyna Błęcka-Kolska, Karolina Rzepa, Sebastian Stankiewicz, Artur Krajewski, Piotr Żurawski, Marian Opania, Wojciech Mecwaldowski i Krzysztof Globisz. Autorem scenariusza jest Jan Jakub Kolski, a zdjęć do filmu – Michał Pakulski. Producentami „Republiki dzieci” są Wytwórnia Doświadczalna (Jan Jakub Kolski, Aleksandra Michael) oraz Centrala Film (Agnieszka Janowska, Paweł Kosuń), a producentem wykonawczym Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu. Koproducentem jest Cinelight.

Fabuła filmu: “Zimą 1903 roku z obrazów Jacka Malczewskiego ucieka gromada namalowanych przez mistrza postaci. Fauny, chimery, utopce, rusałki i inne fantastyczne istoty spod pędzla znanego malarza, przenoszą się na teren zarzecza we współczesnej Polsce, do krainy zwanej Mszarami. W pobliżu ma ruszyć za chwilę wielka elektrownia wodna. Woda zaleje tysiące hektarów ziemi. Z domu dziecka w miasteczku przeznaczonym do zalania, wyrusza druga ucieczka. Tę tworzą dzieci niepogodzone z decyzjami dorosłych, mającymi rozdzielić je na zawsze. Tobiasz, który również trafia do współczesności wprost z obrazu Malczewskiego, postanawia przyłączyć się do nich i staje na czele grupy. Śladem chłopca podąża Rafał, jego anioł stróż. Mieszkańcy Mszarów muszą sobie poradzić z nieoczekiwaną wizytą młodocianych obcych na ich terytorium. Czy pomogą im stworzyć wymarzoną przez nich Republikę Dzieci?“.

Z powodu pandemii, w marcu prace nad produkcją adresowaną do młodych widzów zostały mocno ograniczone. Wznowiono je w maju, wraz ze częściowym zniesieniem obostrzeń. Kolejny etap zdjęć do produkcji zaplanowano na drugą połowę sierpnia. Filmowcy pojawią się m.in. w Dobromierzu.

W związku z produkcją filmu familijno-przygodowego „Republika Dzieci” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego w najbliższy wtorek 25 sierpnia w Dobromierzu będą zamknięte ulice: Plac Wolności (rynek), Kościelna (również parking przy ul. Kościelnej), Cmentarna przez ul. Kościuszki. Produkcja filmu zwraca się z prośbą do mieszkańców Dobromierza i innych parkujących pojazdy w Dobromierzu o parkowanie w tym dniu poza miejsce kręcenia scen filmowych. Proponowany parking: plac przy scenie – park w Dobromierzu – poinformował Urząd Gminy Dobromierz.

/PISF, UG Dobromierz, opr. mn/