Strona główna 0_Slider Świdniczanie pamiętali o powstańcach

Świdniczanie pamiętali o powstańcach [FOTO/VIDEO]

5

1 sierpnia o godzinie 17.00 dla upamiętnienia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w całej Polsce zawyły syreny. Kilkadziesiąt osób zjawiło się na świdnickim Rynku by wspólnie oddać hołd powstańcom. Ich pamięć uczczono również na podczas sobotniego spotkania piłkarskiego Polonii-Stali Świdnica i Ruchu Chorzów na świdnickim stadionie miejskim.

Sobotnie spotkanie na świdnickim Rynku, którego celem było upamiętnienie powstańców, odbyło się z inicjatywy Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego, świdnickiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz harcerzy ze świdnickiego Hufca ZHP im. Szarych Szeregów.

Podczas uroczystości hm. Piotr Pamuła przypomniał najważniejsze fakty związane z powstańczym zrywem stolicy Polski w 1944 roku, na płycie Rynku mieszkańcy ułożyli znicze w kształt znaku Polski Walczącej, odśpiewano hymn państwowy oraz powstańcze piosenki, a w godzinę “W” uczestnicy spotkania stanęli w ciszy, oddając hołd Bohaterom.

Powstanie warszawskie militarnie było wymierzone przeciwko Niemcom, ale politycznie miało ratować kraj przed uzależnieniem od Związku Radzieckiego. Zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Życie straciło około 10 tysięcy powstańców, 7 tysięcy uznaje się za zaginionych. Historycy nie są zgodni co do liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Szacunki mówią o 120-200 tysiącach. Warszawa po powstaniu została przez Niemców doszczętnie zniszczona.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński, mn