Strona główna 0_Slider O procesach katów z Gross-Rosen i trudnych powojennych czasach podczas Dolnośląskiego Festiwalu...

O procesach katów z Gross-Rosen i trudnych powojennych czasach podczas Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic

0

O nieznanej dotychczas historii Świdnicy będzie można posłuchać 16 sierpnia podczas Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic i odbywającej  się w tym roku wyłącznie on-line Konferencji Odkrywców. Gościem rozmowy, którą poprowadzi organizatorka Festiwalu, pisarka, dziennikarka i podróżniczka Joanna Lamparska, będzie świdniczanka Agnieszka Dobkiewicz, autorka książki „Mała Norymberga”.

Pozycja, o czym informowaliśmy, właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak Horyzont, a opowiada o procesach zbrodniarzy obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, które odbyły się po zakończeniu II wojny światowej. Autorka zabierze nas w podróż po swojej książce i zapozna ze jej bohaterami. – Serdecznie państwa zachęcam do wzięcia udziału w czacie – mówi świdniczanka. – To nie będzie łatwa rozmowa, ale dla mieszkańców naszego powiatu bardzo ciekawa. Opowiem Państwu o tym, co działo się w Świdnicy, ale nie tylko, także w Dzierżoniowie, Wałbrzychu czy na przykład Głuszycy po 1945 roku.

Dobkiewicz kilka lat temu zajęła się małą notatką w lokalnej, powojennej gazecie. Idąc jej śladem trafiła na niesamowitą, choć bardzo trudną historię. Po II wojnie światowej w Świdnicy przed polskim wymiarem sprawiedliwości stanęła, jak szacuje, setka zbrodniarzy wojennych. Wszyscy byli związani z były niemiecki obozem koncentracyjnym Gross-Rosen.

Wirtualne spotkanie z autorką „Małej Norymbergi” odbędzie się w niedzielę, 16 sierpnia o godzinie 20.00 na stronie Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic.

Tegoroczna pandemia wirusa COVID-19 i związane z nią ograniczenia w organizowaniu imprez plenerowych spowodowała konieczność rezygnacji z organizowania Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w znanej wcześniej formie. W celu zachowania ciągłości Festiwalu, organizowana każdego roku „Konferencja Odkrywców” odbywa się w tym roku on-line. Spotkania z tajemnicami historii, wydarzeniami z przeszłości i dolnośląskimi zabytkami, jak również wykłady i rozmowy śledzić można za pośrednictwem strony społecznościowej Festiwalu.

/opr. mn/

Poprzedni artykułZ Piastem Żmigród zagramy już po raz siódmy [BĘDZIE RELACJA LIVE]
Następny artykułMatka zgorszona widokiem kobiety w stroju kąpielowym, libacja pod okiem kamer i kąpiele w fontannie. Interwencje straży miejskiej