Strona główna 0_Slider Jak przetrwać upalne dni? Służby sanitarne radzą, kąpieliska czekają, w Świebodzicach stanęła...

Jak przetrwać upalne dni? Służby sanitarne radzą, kąpieliska czekają, w Świebodzicach stanęła kurtyna wodna

2

Utrzymujące się od kilku dni wysokie temperatury sprawiły, że wielu mieszkańców rozgląda się za miejscami, w których mogliby skorzystać z wodnej ochłody. Na chętnych czekają letnie kąpieliska działające w różnych zakątkach powiatu oraz jego najbliższej okolicy. W Świebodzicach dodatkową ochłodę zapewnia kurtyna wodna działająca od poniedziałku na tamtejszym Rynku. O tym, jak sobie radzić z upałami przypomina również Główny Inspektorat Sanitarny.

Gdzie w powiecie świdnickim oraz okolicy szukać miejsc do plażowania i kąpieli?

Wodna zabawa w Strzegomiu 

Basen letni przy ulicy Adama Mickiewicza 2 czynny jest codziennie od 10.00 do 18.00. Kąpielisko oferuje wiele atrakcji m.in. podgrzewaną wodę, duży basen o wymiarach 50m długości i 20m szerokości. Przy basenie są dwie trampoliny, 3 metrowa i 1 metrowa. Do dyspozycji są zjeżdżalnie i masaże wodne, sztuczna fala. Dodatkową atrakcję stanowi “nocne pływanie” organizowane w każdą środę w godzinach od 21.00 do 23.00.

Bilet normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy 7 zł. Po godzinie 15.00 za wstęp trzeba zapłacić odpowiednio 6 i 3 zł (nie dotyczy to sobót, niedziel i świąt). Dostępne są również dla młodzieży, dzieci i posiadaczy Karty Dużej Rodziny z terenu gminy Strzegom. Szczegóły na stronie OSiR Strzegom.

Basen odkryty w Świebodzicach 

W skład kompleksu wchodzi basen pływacki o wymiarach 50m x 12,5m i głębokości od 120 cm do 180 cm, basen dla osób, które nie potrafią pływać do głębokości 1m, oraz dwa brodziki dla dzieci. w jednym z nich został zainstalowany jeżyk wodny, który tryska wodą, jak z prysznica i jest dużą atrakcją dla dzieci. Na terenie obiektu znajduje się duży teren do plażowania, grillowania, a także do aktywnego spędzania czasu w postaci boiska do siatkówki plażowej. Jest też kawiarnia, szatnia i obiekt sanitarny.

Basen czynny od godziny 10.00 do 19.00. Cena biletu normalnego w godz. 10.00-16.00 to 9 zł, a w godz. 16.00-19.00 – 5 zł. Koszt ulgowego wstępu na kąpielisko to odpowiednio 5 i 3 zł. Z aktualnym cennikiem można się zapoznać na stronie OSiR Świebodzice.

Zbiornik Andrzej w Żarowie

Teren jest prywatny i wejście na plażę jest płatne. Czynne codziennie od 6.00 do 22.00. Obowiązuje zakaz kąpieli, na łowienie ryb wymagane jest zezwolenie. Na plaży nie ma ratowników.

Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim

Nad jeziorem dostępne są dwa kąpieliska. Przy Hotelu Maria Antonina to prywatny teren, ale dostępny dla każdego, nie można tylko grillować i spożywać własnych napojów i żywności. Na kąpielisku są ratownicy.  Posiada dużą plażę, a  miejsce do kąpieli jest wytyczone bojami. Przy pomoście można wypożyczyć sprzęt wodny.

Drugie kąpielisko, znajdujące się po przeciwnej stronie jeziora, należy do Gminy Walim. Jest publiczne i strzeżone przez ratowników WOPR z Wałbrzycha. Kąpielisko czynne jest w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00. Dla dzieci bojami wydzielono bezpieczny basen. Plaża oferuje sporo miejsca. Z obu kąpielisk rozpościera się piękny widok na Góry Wałbrzyskie i Zamek Grodno.

Basen letni w Jaworze

Od początku sierpnia 2020 roku można korzystać ze zmodernizowanego kompleksu basenów letnich w Jaworze. Na gości w obiekcie zlokalizowanym przy parku miejskim  czekają zjeżdżalnie, tory wodne 16 i 25 metrowe, atrakcje dla najmłodszych, skocznie 5, 3, i 1-metrowe wykonane ze stali nierdzewnej. Bilet całodniowy normalny kosztuje 15 złotych, ulgowy 10 zł, wejście po godzinie 16.00 – 8 złotych. Na miejscu można wypożyczyć leżaki, krzesła plażowe i wynająć szafkę depozytową. Całodniowy parking kosztuje 10 zł. Basen jest czynny od 10.00 do 20.00.

Sztuczne jezioro w Bielawie

Jezioro Bielawskie to akwen położony z pięknym widokiem na Góry Sowie i sąsiadujący z basenem odkrytym, wodnym placem zabaw, brodzikiem, zjeżdżalnią, plażą, boiskiem do siatkówki plażowej, ścianką do tenisa, miejscem do grillowania, wypożyczalnią sprzętów wodnych, w tym nart. Wieczorem widoki umila podświetlana fontanna.

Rekreacja nad zalewem Mietkowskim

Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie nad zalewem Mietkowskim posiada dużą bazę sprzętów wodnych w postaci łódek, kajaków, rowerków i sprzęt do windsurfingu. Znajduje się tam molo i lokale z gastronomią. Więcej informacji na stronie internetowej ośrodka.

W okolicach Świdnicy i Strzegomia znajduje się sporo zalanych wodą pokopalnianych wyrobisk. Kąpiel w nich jest jednak bardzo ryzykowna. Nie wolno również pływać w zalewie w Komorowie, ani w zalewie w Dobromierzu.

W tym roku nieczynne są letnie kąpieliska w Świdnicy i Dobromierzu.

GIS radzi, jak bezpiecznie przetrwać upały

Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia przypominają, że wysokie temperatury powietrza mogą stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Należy pamiętać m.in. o regularnym piciu wody (nawet szklanka co godzinę), co pozwoli zapobiec odwodnieniu.

Jak chronić organizm przed upałem?

 • noś jasne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze
 • pamiętaj o odpowiednim nakryciu głowy, które zabezpieczy przed przegrzaniem oraz o okularach przeciwsłonecznych z filtrem chroniącym nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym
 • regularnie stosuj krem z filtrem
 • zadbaj o właściwą cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, używaj wentylatorów i klimatyzacji, wietrz najlepiej rano lub wieczorem
 • pamiętaj o regularnych posiłkach, wybierając lekkie dania
 • żywności przechowuj w warunkach chłodniczych
 • pij systematycznie, najlepiej wodę i unikaj alkoholu

Niebezpieczeństwem w upalne dni może być udar cieplny

Udar powstaje na skutek przegrzania organizmu. Szczególnym jego rodzajem jest udar słoneczny, czyli przegrzanie wskutek silnego nasłonecznienia. Z udarem cieplnym spotykamy się wtedy, gdy organizm ma utrudnione lub wręcz uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła. Do sytuacji takiej może dojść w trakcie pracy w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu bez przewiewu, podczas długotrwałego przebywania na słońcu, w trakcie dłuższego marszu, gier, zabaw lub plażowania w okresie dużych upałów oraz w czasie gorących kąpieli wodnych i parowych. Najbardziej narażone są małe dzieci, u których nie rozwinęły się dostatecznie mechanizmy termoregulacji oraz osoby starsze z dolegliwościami układu krążenia lub zażywające preparaty antyhistaminowe.

Objawy udaru cieplnego:

 • wysoka temperatura ciała, ból i zawroty głowy, nudności i wymioty
 • zmiany nastroju
 • zaburzenia widzenia
 • szybkie bicie serca
 • szybkie oddychanie
 • utrata przytomności

Pierwsza pomoc:

 • postępowanie przedszpitalne w udarze cieplnym polega przede wszystkim na wezwaniu zespołu pogotowia ratunkowego (tel. 999 lub 112)
 • przeniesieniu chorego do chłodnego, ocienionego miejsca i ewentualnym zdjęciu z niego części odzieży
 • jak najszybciej rozpocznij chłodzenie chorego polegające na skrapianiu ciała chłodną wodą oraz wprawieniu w ruch powietrza wokół chorego (np. za pomocą wachlowania lub wentylatora)
 • utrzymuj drożność jego dróg oddechowych, bądź gotowy do podjęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej w razie wystąpienia objawów zatrzymania krążenia

Oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne powstają na skutek ekspozycji skóry na słońce. Skóra staje się wówczas czerwona, wrażliwa i nierzadko pokryta pęcherzami. Najbardziej narażone na oparzenia są osoby o jasnej karnacji.

Najlepszym sposobem zapobiegania poparzeniom słonecznym jest umiar i rozsądek w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Należy używać preparatów z filtrem przeciwsłonecznym. W godzinach od jedenastej przed południem do drugiej po południu promienie słoneczne są najsilniejsze, dlatego czas ten najlepiej spędzić w cieniu.

W przypadku poparzeń lekkich, pierwszego stopnia, czyli gdy nie ma żadnych pęcherzy na skórze, możemy łagodzić dolegliwości chłodną wodą lub specjalnie do tego celu przeznaczonymi preparatami z apteki. W przepadku oparzeń rozległych najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Odwodnienie organizmu

Dochodzi do niego w sytuacji, gdy organizm traci więcej wody i elektrolitów aniżeli pobiera. W upalne dni, znacznie szybciej może dojść do odwodnienia, zwłaszcza wtedy, gdy uprawia się sport bądź spędza aktywnie dzień poza domem. Organizm, aby obniżyć temperaturę ciała zwiększa aktywność gruczołów potowych sprawiając, że w upalne dni lub podczas uprawiania sportu pocimy się bardziej, przez co zwiększa się nasze zapotrzebowanie na płyny, a jego wielkość zależy w głównej mierze od masy ciała oraz wieku.

Pierwszymi oznakami odwodnienia jest pragnienie. Im większe odwodnienie tym objawy będą bardziej odczuwalne.

Objawy odwodnienia:

 • ból głowy
 • rozdrażnienie
 • brak koncentracji
 • suche oczy
 • napięta sucha skóra

Regularne picie wody jest kluczowe do zachowania dobrego samopoczucia i odpowiedniego poziomu nawodnienia. Wodę do organizmu możemy dostarczać także poprzez spożycie soków warzywnych  np. sok pomidorowy dostarcza potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu. Unikać należy natomiast napojów, które mają działanie moczopędne i dodatkowo odwadniają organizm np. kawy.

/GIS, MZ, opr. mn/