Strona główna Wydarzenia Automatyka przemysłowa – najważniejsze informacje

Automatyka przemysłowa – najważniejsze informacje

0
Wśród dynamicznie rozwijających się dziedzin inżynierii prym wiedzie automatyka przemysłowa. Coraz więcej firm inwestuje w rozwiązania, które pozwalają zoptymalizować koszty produkcji, a jednocześnie zwiększyć jej wydajność. W artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat automatyzacji procesów produkcyjnych.

Na długofalowy rozwój firmy składa się wiele elementów. Właściciele zakładów produkcyjnych myślą przede wszystkim o tym, co zrobić aby produkować więcej, a zarazem taniej. Dążenie do optymalizacji produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów stworzyło zapotrzebowania na automatyzację części lub całości procesów produkcyjnych. Tak zrodziła się popularność automatyki przemysłowej.

Co to jest automatyka przemysłowa?
Automatyka przemysłowa jest działem inżynierii, którego celem jest projektowania i produkcja systemów automatyki dla przemysłu. Obejmuje zarówno rozwiązania skupiające się na usprawnieniu samych procesów produkcyjnych, jak i innych procesów technologicznych, które im towarzyszą. Celem automatyki jest zwiększenie wydajności produkowania towarów, obniżenie kosztów produkcji, a także zwiększenie bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych. Podsumowując można więc powiedzieć, że automatyka przemysłowa umożliwia stworzenie wydajnej linii produkcyjnej oraz redukcję kosztów samej produkcji.

Pełna automatyzacja jest z pewnością marzeniem wielu dużych i ambitnych firm. Wiele procesów można automatyzować, jednak ludzie zawsze będą potrzebni, chociażby do programowania urządzeń. Co prawda obawy o redukcję zatrudnienia są uzasadnione, jednak całkowite zastąpienie ludzi robotami jest póki co raczej niemożliwe. Ale automatyka przemysłowa ma przede wszystkim pomagać człowiekowi i odciążać go tam, gdzie narażony jest na większe niebezpieczeństwo.

Co składa się na automatykę przemysłową?
Na automatykę składają się różne systemy odpowiedzialne za wykonywanych konkretnych etapów produkcji. Dzięki temu możliwe jest konstruowania nowoczesnych linii produkcyjnych i instalowania na niech wielu urządzeń. Każde urządzenie (system automatyki) odgrywa określoną rolę w procesie produkcyjnym. Zatem systemem automatyki mogą być zarówno same maszyny, narzędzia pomiarowe (https://www.akcesoria.cnc.info.pl/737-narzedzia/narzedzia-pomiarowe), urządzenia sterujące i komputery, jak i konsole oraz specjalne oprogramowanie. Programowanie systemów automatyki jest bardzo ważne i wymaga sporej wiedzy. To właśnie ono steruje pracą linii produkcyjnych i pilnuje odpowiednich parametrów.

Korzyści zastosowania automatyki w przemyśle
Najważniejsza korzyść automatyki przemysłowej to oczywiście większa wydajność produkcji. Chodzi o to, że dzięki automatyce można produkować więcej gotowych produktów niż przy zastosowaniu tradycyjnych technologii. Korzyścią są też niższe koszty produkcji. Dzięki temu, że cały proces produkcyjny zostaje zautomatyzowany, można ograniczyć liczbę zatrudnionych pracowników. Oczywiście najpierw trzeba jednak zainwestować, a koszt zakupu systemów automatyki są wysokie. Należy jednak traktować to jako długotrwałą inwestycję.

Zaletą zastosowania automatyki jest także wyższe bezpieczeństwo. Maszyny mogą bez przeszkód pracować w trudnych warunkach i niemal bez przerwy. Ma to szczególne znaczenie dla pracy w miejscach niebezpiecznych dla człowieka, w których zostaje on zastąpiony przez maszyny. Ponadto rozwijający się zakład rozbudowuje się, tworzą się nowe filie, a tam mogą znaleźć zatrudnienie osoby, których praca została zastąpiona przez maszyny.

Artykuł dostarczył sklep techniczno-narzędziowy Akcesoria.cnc.info.pl oferujący różnego rodzaju czujniki przemysłowe stosowane w automatyce: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/92-automatyka/czujniki

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPierwszy inwestor w jaworzyńskiej strefie gospodarczej
Następny artykułKolejne „nakrętkowe serce” stanęło w regionie