Strona główna 0_Slider Zamiast harcerskich obozów biwaki leśne. Wyjątkowe wakacje w bazie świdnickiego Hufca ZHP...

Zamiast harcerskich obozów biwaki leśne. Wyjątkowe wakacje w bazie świdnickiego Hufca ZHP w Niesulicach [FOTO]

2

W 2019 roku na pięknym jeziorem Niesłysz niedaleko Świebodzina w województwie lubuskim w letniej bazie świdnickiego Hufca ZHP wypoczywało 1600 harcerzy i „cywilów”. W tym roku, po raz pierwszy w 52-letniej historii bazy, w Niesulicach nie ma obozów i kolonii. W czasach pandemii zastąpiły je kameralne leśne biwaki. W pierwszy weekend pojawiło się 100 gości.

Wymagania, jakie Główny Inspektor Sanitarny wspólnie z MEN i ministerstwem zdrowia postawił organizatorom obozów letnich i kolonii, są niezwykle rygorystyczne i trudne do zrealizowania. – Dobro i bezpieczeństwo dzieci oraz wychowawców i personelu jest dla nas priorytetem i dlatego też, z wielkim bólem w sercu, podjęliśmy decyzję o nieorganizowaniu obozów i kolonii w Harcerskiej Bazie Obozowej w Niesulicach w sezonie 2020. Tę trudną decyzję podjęliśmy w oparciu o aktualny poziom rozwoju epidemii w Polsce, po głębokiej analizie stanu obecnego i zakładając możliwy przyszły rozwój sytuacji, a raczej jej nieprzewidywalność – zawiadomili  na początku czerwca świdniccy harcerze. O tej porze większość miejsc była już wykupiona lub wpłacono zaliczki. Wielu rodziców zdecydowało się pozostawić środki a konto wakacji w przyszłym roku.

Harcerze podjęli decyzję, by bazy na lato nie zamykać. Od początku lipca rozpoczęły się Leśne Biwaki. To pierwsze w historii lato dedykowane gościom indywidualnym. Start był bardzo udany. – Dopisała znakomita pogoda, a odwiedziło nas już około 100 osób – mówi hm. Mariola Pamuła, komendantka świdnickiego hufca. – Dla części odwiedzających do wyprawy sentymentalne. Mamy sporo rezerwacji od dawnych harcerzy, którzy przejeżdżali do Niesulic jako dzieci i dziś chcą tutaj wrócić. Skrzykują się całe grupy dawnych znajomych! Cieszą nas także nowi goście, którzy wpadają na kilka dni i na dłużej. Jedna z pań przyjechała na tydzień, ale już przedłużyła pobyt o kolejny.

Oferta jest elastyczna. Można przyjechać kamperem albo z własnym namiotem, można skorzystać z namiotów harcerskich lub pokoi. Na miejscu są wygodne miejsca do biesiadowania. Kuchnia serwuje dwudaniowe posiłki. – Nasi goście bardzo je chwalą! – podkreśla harcmistrzyni. Dzięki systematycznym inwestycjom ostatnich lat, baza oferuje estetyczne sanitariaty i prysznice, wypoczywający mają do dyspozycji odremontowany pomost. Można wypożyczać kajaki.

Na gości czeka pachnący sosnowy las, czyste jezioro, wspaniałe trasy do pieszych wędrówek i rowerowych wypraw. Gospodarze w równym stopniu dbają o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i znakomitą atmosferę. Baza w Niesulicach na gości czeka do 28 sierpnia. Wszelkie informacje o ofercie, wolnych terminach i zasadach rezerwacji znajdują się na stronie swidnica.zhp.pl

/asz/
Zdjęcia fb Niesulice-obozy i kolonie-ZHP Świdnica

Poprzedni artykułRusza piłkarska liga oldbojów Podokręgu Wałbrzych
Następny artykułNa jaki obraz częściowy zdecydować się do mieszkania?