Strona główna Temat dnia Zabytkowa willa przy ul. Muzealnej znów na sprzedaż

Zabytkowa willa przy ul. Muzealnej znów na sprzedaż [FOTO]

0

Na świdnickim rynku nieruchomości pojawił się właśnie prawdziwy architektoniczny rarytas. Na sprzedaż wystawiono po raz kolejny zabytkową willę „Morys Ruh”.

Budynek został wzniesiony w roku 1892 w stylu neorenesansowym przez inżyniera-wiertnika Morisa, stąd na elewacji zewnętrznej można znaleźć wiele dekoracyjnych nawiązań do kultury górniczej. Między innymi  na fragmencie elewacji zachodniej ściany budynku przedstawiona jest postać górnika- sztygara, zaś na kartuszu znajdującym się nad portalem bramy górnej – górnicze godło.

Willa znajduje się przy ulicy Muzealnej, której nazwa związana jest z historyczną funkcją budynku jako Muzeum Miejskiego, mającego tu swoją siedzibę przez kilka lat od roku 1939. Po II Wojnie Światowej, aż do lat 90 XX wieku willa pełniła funkcję szkoły średniej oraz internatu, przydzielonych I Liceum Ogólnokształcącemu.

Obecny właściciel zakupił willę w zaniedbanym stanie, jednak podjął natychmiastowe kroki celem zabezpieczenia budynku i jego zabytkowych wnętrz przed dalszą degradacją. Do najważniejszych prac wykonanych przez aktualnego inwestora należy zabezpieczenie dachu oraz stropów przed czynnikami zewnętrznymi, jak wody opadowe czy śnieg oraz zaślepienie wybitych otworów okiennych, a także zabezpieczenie stolarki okiennej i witraży poprzez nabicie płyt ochronnych. Dodatkowo uporządkowano ogród należący do willi, a drzewa rosnące na jego terenie zabezpieczono przed uszkodzeniami. Budynek został również zinwentaryzowany, a właściciel dysponuje ekspertyzą techniczną.

Willa Morys Ruh ma bogatą historię i ogromny potencjał architektoniczny. Doskonała lokalizacja w samym sercu Świdnicy daje duże możliwości przekształcenia jej między innymi na obiekt hotelowy lub piękne, stylowe apartamenty. Budynek posiada cztery kondygnacje z werandami, poddasze i piwnice. Łączna powierzchnia użytkowa willi to ponad 1500 m2.

Obecny właściciel ma nadzieję, że obiekt przejdzie w ręce pasjonata, który tchnie w willę nowe życie i przywróci mu należny blask, tak, by stał się ponownie jedną z najważniejszych wizytówek naszego miasta.

Szczegóły dotyczące willi Morys Ruh można uzyskać pod numerem telefonu: 691 848 788 lub 731 365 305.

/Artykuł sponsorowany/