Strona główna 0_Slider V Międzynarodowy Festiwal im. Christiana Schlaga rozpoczęty!

V Międzynarodowy Festiwal im. Christiana Schlaga rozpoczęty! [FOTO]

0

Koncert Zuzanny i Macieja Batorów w świdnickim Kościele Pokoju zainaugurował piątą edycję Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga, który potrwa do 17 lipca.  Oprócz koncertów kameralnych i recitali organowych, na uczestników wydarzenia czekać będzie również wirtualne spotkanie z muzykami po koncercie oraz spacer historyczny po Świdnicy.

Patronem Festiwalu jest organmistrz Christian Gottlieb Schlag, założyciel dawnej świdnickiej wytwórni Schlag&Söhne, produkującej organy piszczałkowe na cały świat (m.in. Europę, Meksyk, RPA). Schlag mieszkał i pracował w Świdnicy przez znaczną część i swojego dorosłego życia, stąd też wysyłał swoje instrumenty na cały Dolny Śląsk, Europę i inne kontynenty. Dzieło jego życia to 62-głosowe symfoniczne organy piszczałkowe zbudowane w 1909 roku w Kościele Pokoju Świdnicy, jego rodzinnej parafii.

Fabryka Christiana G. Schlaga i jego synów, działająca od 1870 r., cieszyła się tytułem Dworskiego Dostawcy Organów Jego Wysokości Cesarza i Króla. Schlagowie wprowadzili nowatorskie rozwiązania w budownictwie organowych, a także założyli nadal istniejący Związek Organmistrzów Niemieckich (Verein Deutscher Orgelbaumeister). W XIX w. i na początku XX w. Świdnica stała się wiodącym ośrodkiem budowy organów na Śląsku właśnie dzięki Schlagom, których grobowiec rodzinny znajduje się na cmentarzu przy Kościele Pokoju.

Podczas koncertów Festiwalu zaprezentowana zostanie muzyka klasyczna i sakralna różnych epok z akcentem na XIX, XX i XXI wiek. Ukazane zostaną w ten sposób szerokie możliwości tego instrumentu. Słuchacze zobaczą z bliska, na czym polega praca organisty przy instrumencie. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Transmisje będą dostępne bezpłatnie na profilu Festiwalu na Facebooku.

/Fundacja Dobrej Muzyki, opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWrzucaj nakrętki, pomagaj dzieciom! Wielkie serce stanęło w Świdnicy [FOTO]
Następny artykułPrzed sąd za wypalanie kabli, z mandatem za niewłaściwe parkowanie przed targowiskiem. Interwencje straży miejskiej