Strona główna Kultura Świdnickie Noce Jazzowe powróciły po przerwie

Świdnickie Noce Jazzowe powróciły po przerwie [FOTO]

0

Sobotni koncert zespołu Yes4Jazz w podcieniach świdnickiej wieży ratuszowej zasygnalizował powrót Świdnickich Nocy Jazzowych, przerwanych z uwagi na pandemię i wprowadzone z jej powodu ograniczenia. Już w niedzielę, w ramach 27. edycji muzycznego wydarzenia, przed głównym wejściem do świdnickiego teatru zagra Parnas Brass Band.

Brzmienie zespołu Yes4Jazz i sposób gry nawiązuje do tradycji stylów be-bop i hard-bop, a przez wiele lat podstawą repertuaru zespołu były standardy jazzowe. Od 2013 roku zespół wykonuje utwory autorskie, których największą siłą są melodie skomponowane przez pianistę Wojciecha Pruszyńskiego i niezachwiany swing Arka Skolika. Na początku grudnia 2018 roku ukazała się płyta zespołu zatytułowana HARD WORK.

Świdnicki Ośrodek Kultury i agencja arte zapraszają teraz na koncert niekonwencjonalnego i niespotykanego zespołu jazzowego Parnas Brass Band. – To wirtuozi blachy. Swoją popularność zdobyli dzięki autorskim aranżacjom światowych hitów w muzyce pop/funk/rock m. in. Sweet Dreams, Toxic, Billy Jean i wiele innych. Unikalne brzmienie zawdzięczają odważnym eksperymentom w łączeniu starego z nowym. Niecodzienny skład zespołu tworzą znakomicie wykształceni muzycy, wielokrotnie nagradzani na konkursach i festiwalach jazzowych w kraju i zagranicą. Jednym z nich jest multiinstrumentalista Szymon Klekowicki – najbardziej rozpoznawalny tubista jazzowy w Polsce – opisują organizatorzy.

Parnas Brass Band to zespół składający się z sześciu muzyków, którzy w swojej twórczości inspirują się uliczną muzyką wykonywaną przez nowoorleańskie zespoły dęte. Artyści są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach, w której w Domu Studenta Parnas narodził się pomysł powstania zespołu, stąd też jego nazwa.

Koncert odbędzie się w niedzielę 19 lipca o godz. 12.00 po hejnale. Miejsce: świdnicki Rynek – przed wejściem do teatru. Wstęp wolny.

/ŚOK, opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZielona strona Świdnicy. Jak przez lata zmieniał się Park Centralny?
Następny artykuł#GaszynChallenge dla chorych maluchów. Pompują lotnicy i klerycy, ministranci i pracownicy opieki społecznej