Strona główna 0_Slider Remont linii kolejowej do Sobótki i Wrocławia. Przystanki nabierają kształtu, jest zapowiedź...

Remont linii kolejowej do Sobótki i Wrocławia. Przystanki nabierają kształtu, jest zapowiedź wznowienia ruchu pociągów [FOTO]

3

Najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu na kolejowej trasie łączącej Świdnicę z Sobótką wznowiony zostanie ruch pociągów. Nie będą to jeszcze przejazdy pasażerskie. Na razie z ukończonego odcinka będą korzystać jedynie składy towarowe kursujące do podślężańskich kamieniołomów.

przystanek kolejowy w Marcinowicach

Przypomnijmy, w ramach kolejowej inwestycji rewitalizację przechodzi linia z Wrocławia Głównego do Świdnicy Przedmieście, a także krótki łącznik między stacjami Świdnica Przedmieście i Świdnica Miasto. Po zakończeniu remontu, pociągi będą mogły poruszać się na tym odcinku z prędkością 80-100 km/h.

Gruntowną przebudowę przejdą także przystanki między innymi w Sobótce, Szczepanowie, Marcinowicach, Pszennie, a także peron nr 1 na stacji Świdnica Przedmieście. W ostatnim przypadku, pod nadzorem konserwatorskim przeprowadzony zostanie remont drewnianej wiaty, natomiast na pozostałych przystankach planowane jest ustawienie nowych wiat i ławek.

W pierwszej kolejności przebudowie poddany został fragment od stacji Świdnica Miasto do Sobótki Zachodniej w celu zapewnienia dojazdu pociągów towarowych do podślężańskich kamieniołomów. – Trwają właśnie odbiory związane z przywróceniem ruchu na tym odcinku. Jeżeli wszystko odbędzie się bez przeszkód, w przyszłym tygodniu zostanie tam przekierowany ruch z Sobótki, który obecnie odbywa się w stronę Kobierzyc i Wrocławia – mówi Bohdan Ząbek z PKP PLK. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie prac w drugim etapie inwestycji, obejmującym odcinek z Sobótki do Wrocławia. Zakończenie remontu planowane jest na 30 grudnia 2020 roku.

Z uwagi na planowane wznowienie ruchu pociągów na trasie Świdnica Przedmieście – Sobótka Zachodnia, spółka PKP PLK wystosowała do mieszkańców apel o zachowanie ostrożności na przejazdach. – Przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowo-drogowych. Skrzyżowania toru z drogami są oznakowane i zapewniają bezpieczny przejazd. Zawsze niezbędna jest także rozwaga i odpowiedzialne zachowanie kierowców i pieszych. Brawura, pośpiech, rutyna i skłonność do ryzyka niektórych kierowców oraz pieszych, to główne przyczyny 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych – wskazują przedstawiciele PKP PLK z Zakładu Linii Kolejowych w Wałbrzychu.

Linia kolejowa nr 285 na odcinku Sobótka Zachodnia – Świdnica Przedmieście nie była użytkowana przez ostatnie 20 lat, dlatego szczególnie przypominamy o zachowaniu ostrożności na przejazdach. Obowiązuje także zakaz przekraczania torów w miejscach niedozwolonych. Rozwaga i bezpieczne zachowania pozwolą każdemu bezpiecznie przejść i przejechać przez tory. Unikajmy tragedii. Zatrzymanie się przed każdym przejazdem oraz zachowanie szczególnej ostrożności to gwarancja bezpieczeństwa dla kierowcy i osób, które przewozi jak również użytkowników linii kolejowej – apelują kolejarze.

/mn/

fot. Artur Ciachowski

Poprzedni artykułWielkie serce na nakrętki stanęło w Żarowie
Następny artykułTemperatura coraz wyższa, jak z basenami w powiecie świdnickim?