Strona główna 0_Slider Piotr Snopczyński i Łukasz Wawrzyniak zachęcają do wsparcia akcji “Łączą nas góry”....

Piotr Snopczyński i Łukasz Wawrzyniak zachęcają do wsparcia akcji “Łączą nas góry”. Trwa zbiórka na integracyjne wycieczki górskie

0

Już w lipcu rozpocznie się druga edycja projektu “Łączą nas góry”. Dzieci z niepełnosprawnością ruchową będą miały szansę wziąć udział w wycieczkach górskich po dolnośląskich Sudetach. Organizator akcji – Fundacja Ładne Historie – prowadzi zbiórkę do puszek na 15 wypraw. Akcję wspierają wybitni sportowcy – wałbrzyski biegacz Łukasz Wawrzyniak i świdnicki himalaista Piotr Snopczyński.

Ambasadorzy akcji Łukasz Wawrzyniak i Piotr Snopczyński, koordynator projektu Daniel Gerus

Góry są dla wszystkich – to piękna idea, która od początku przyświeca projektowi „Łączą nas góry”. W pełnych przygód i poruszających momentów wyprawach po Sudetach biorą wspólnie udział osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie. To przede wszystkim mieszkańcy okolic Świdnicy, Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Wrocławia, Jeleniej Góry i Kłodzka. Razem pokonują wspaniałe dolnośląskie szlaki, skutecznie rozprawiając się ze stereotypami. Bilans pierwszej edycji projektu to 15 wycieczek, aż 167 kilometrów tras, 96 osób z niepełnosprawnościami i 120 osób im towarzyszących.

W tym roku młodym uczestnikom oraz ich opiekunom towarzyszyć będą wyjątkowi ambasadorzy projektu. Łukasz Wawrzyniak, pochodzący z Wałbrzycha były piłkarz – aktualnie zapalony biegacz – wraz ze swoją grupą #Wawrzynteam pomoże pchać pod górę wózki inwalidzkie, a Piotr Snopczyński – wspinający się od prawie 30 lat polski himalaista – wraz z ekipą ratowników GOPR ma w planach zorganizowanie uczestnikom wjazdu na Śnieżnik. Aby wziąć udział w wycieczce, wystarczy wysłać e-mail na adres [email protected] i poczekać na wiadomość zwrotną. Najbliższe wyprawy zaplanowane są na 19 lipca – na Polanę Jakuszycką i 26 lipca – na Wysoki Kamień. Organizator zapewnia wyżywienie, profesjonalną opiekę i specjalistyczny sprzęt.

Turystyka górska to fantastyczna forma rehabilitacji, jednak takie przedsięwzięcia wymagają sprzętu, na który nie każdy może sobie pozwolić. W 2019 roku, dzięki przyznanym dotacjom, Fundacja Ładne Historie zakupiła niezbędne wyposażenie, wyszkoliła kadrę oraz pokryła związane z organizacją koszty. W tym roku pomysłodawcy akcji muszą radzić sobie bez finansowania publicznego. Z tego powodu ruszyła zbiórka do puszek w zaprzyjaźnionych miejscach w całym regionie m.in. w Szklarskiej Porębie, Jedlinie Zdrój, Schroniskach PTTK w Andrzejówce i Zygmuntówce, a także w Świdnicy: kawiarnia Trykotaże, restauracja Przedmieście, Ambasada San Escobar, Sklep Sportowy na ul. Długiej. Do inicjatywy dołączyć może każdy – wystarczy odrobina miejsca na puszkę. Można także dorzucić się do wirtualnej skarbonki za pośrednictwem strony Fundacji Ładne Historie. Cel to organizacja minimum 15 górskich wycieczek!

Każdy może włączyć się w ruch wolontaryjny, by wspólnie promować równość społeczną poprzez aktywny i zdrowy tryb życia. Szczegółowe informacje na stronie www.ladnehistorie.pl.

/Fundacja Ładne Historie, opr. mn/