Strona główna Kultura Piknik historyczny w 258. rocznicę bitwy pod Burkatowem i Lutomią

Piknik historyczny w 258. rocznicę bitwy pod Burkatowem i Lutomią

0

Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno-Krajoznawcze zaprasza do udziału w pikniku historycznym z udziałem rekonstruktorów oraz przemarszu grup rekonstrukcyjnych pod pomnik na wzgórzu Grzybinia, gdzie odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z opisem bitwy pod Burkatowem i Lutomią, do której doszło w 1762 roku. Podczas wydarzenia nie zabraknie pokazów musztry oraz pokazu artylerii.

Bitwa pod Burkatowem i Lutomią rozegrała się 21 lipca 1762 r. między Prusami a Austrią. Wojska austriackie silnie obsadziły góry, poczynając od Jedliny, przez Dziećmorowice, Modliszów, Burkatów, aż po Lutomię (Twierdza Świdnica również obsadzona była przez Austriaków). Główne siły króla Prus Fryderyka II były skoncentrowane koło Wałbrzycha. Aby zaskoczyć wroga król zarządził wymarsz samodzielnego korpusu gen. Wieda spod Mieroszowa do Lutomi przez Stare Bogaczowice, Chwaliszów, Dobromierz, Olszany, do Bolesławic Świdnickich, a następnie szerokim łukiem omijając Świdnicę przez Panków, Marcinowice, Krzczonów, do Mościska i Lutomi. Wojska wymaszerowały 17 lipca wieczorem. Marsz odbywał się tylko nocami bez żadnego oświetlenia w dodatku w bardzo ulewnym deszczu. Zadaniem gen. Wieda było uderzyć na prawe skrzydło wroga. Atak rozpoczął się 21 lipca jeszcze przed godziną 4. Pierwszy do ataku ruszył regiment Anhalt-Bernburg wsparty ochotniczym regimentem Wunsch. W zabudowaniach Lutomi napotkali silny opór Chorwatów, którzy walczyli po stronie Austriaków. Jednakże zdecydowany atak odrzucił nieprzyjaciela w okolice góry Grzybinia. Tam jednak natarcie zostało powstrzymane. Wojska pruskie napotkały silnie umocnione pozycje ziemne, jak również palisady i zasieki dodatkowo przeciwnik został wzmocniony 4 batalionami (batalion liczył około 700 żołnierzy) z korpusu gen. Brentano, który dzień wcześniej przybył do Michałkowej. Prusacy ograniczyli się do ostrzału pozycji wroga. Widząc to gen. Wied posłał na pomoc bataliony z regimentu Finck i Syburg. Tak wzmocnieni Prusacy w pojedynku na bagnety zdobyli pozycje wroga, natomiast wojska walczące po stronie Austrii wycofały się w okolice Glinna. Wojska króla po zdobyciu pozycji na Grzybinie nie kontynuowały pościgu za wrogiem, dostali rozkaz wciągnięcia na górę artylerii i ostrzał pozycji przeciwnika, który mocno trzymał się na pozycjach między Lutomią a Bojanicami – opisuje Piotr Kulak, cytowany przez Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno-Krajoznawcze.

W celu upamiętnienia 258. rocznicy bitwy pod Burkatowem i Lutomią, Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno Krajoznawcze zaprasza do udziału w przemarszu grup rekonstrukcyjnych pod pomnik na wzgórzu Grzybinia, gdzie odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z opisem bitwy. Wszyscy chętni do wyprawy na miejsce walk proszeni są o przybycie na zbiórkę do Lutomi Górnej 1b (przed świetlicą wiejską) w dniu 19 lipca o godz. 10.00. W marszu uczestniczyć będą żołnierze w mundurach z XVIII i XIX wieku, a wśród nich grupa rekonstrukcji historycznej – Regiment von Alvensleben No. 33. Żołnierze-rekonstruktorzy umundurowani będą w wierne kopie mundurów pruskiej piechoty liniowej z lat 1806-1807, dysponują karabinami skałkowymi, armatami, moździerzami oraz przedmiotami codziennego użytku z przełomu XVIII i XIX wieku.

Po zakończeniu uroczystości na Grzybinię nastąpi powrót do obozowiska i rozpoczęcie pikniku historycznego z udziałem rekonstruktorów i zaproszonych gości.  W programie kuchnia wojskowa, pokazy musztry, pokaz artylerii, obozowisko wojskowe, spotkanie z rekonstruktorami w epokowym umundurowaniu.

/opr. mn/

Poprzedni artykułCzaszka tura, cios mamuta i masowe mogiły. Historycy na tropie odkryć z dawnych lat
Następny artykułForma rośnie, Karkonosze odprawione z kwitkiem i bagażem czterech goli! [FOTO]