Strona główna 0_Slider Obwodnica Strzegomia o krok bliżej

Obwodnica Strzegomia o krok bliżej

0

Już od kilkunastu lat trwają przymiarki do budowy obwodnicy Strzegomia, która wyprowadziłaby ruch ciężarowy poza centrum miasta. W ubiegłym roku wykonano koncepcję przebiegu nowej trasy. Teraz samorządy województwa i gminy zawarły porozumienie w sprawie współfinansowania prac nad opracowaniem niezbędnej dokumentacji, wraz z z wymaganymi uzgodnieniami i decyzjami.

Konieczność budowy obwodnicy jest niezbędna, żeby odciążyć Strzegom oraz sąsiadujące miejscowości z intensywnego ruchu samochodowego, w szczególności związanego z transportem granitu z okolicznych kopalń. Wiem, jak istotna jest ta sprawa dla komfortu życia mieszkańców, dlatego cieszę, że wraz z samorządem województwa dolnośląskiego udało nam się dogadać w tej sprawie – wskazuje Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. Mieszkańcy niejednokrotnie kierowali pisma w sprawie wyprowadzenia ruchu ciężarowego poza Strzegom oraz zbierali podpisy z poparciem dla budowy obwodnicy. Jak wskazywali, wydobywane na terenie gminy kruszywa wywożone są transportem samochodowym, co powoduje wzmożoną degradacją dróg, a także obniża bezpieczeństwo drogowe.

Pierwsze przygotowania do drogowej inwestycji ruszyły w 2019 roku. Wtedy też wykonano koncepcję przebiegu obwodnicy w trzech wariantach. – Preferowany i najbardziej korzystny jest ten przebiegający w następujący sposób: skrzyżowanie drogi wojewódzkiej w kierunku Stanowice – Olszany i dalej w kierunku Stawisk (pominięte z lewej strony), dalej po ominięciu Stawisk pomiędzy Żelazowem a Kostrzą, następnie pomiędzy kamieniołomem „Zimnik 1” i „Zimnik 2” aż do Siekierzyc. Zaproponowano także różne warianty włączenia istniejących dróg lokalnych do nowo projektowanej obwodnicy – opisują strzegomscy urzędnicy.

O tym, jak ostatecznie wyglądać będzie trasa przyszłej obwodnicy, będzie można się przekonać po zakończeniu prac projektowych. W piątek strzegomscy radni wyrazili zgodę na przekazanie 1,5 mln złotych na opracowanie dokumentacji projektowej oraz decyzji środowiskowej dla zadania „Granitowa obwodnica – wyprowadzenie transportu górniczego z miejscowości na terenie Gminy Strzegom, Dobromierz i Mściwojów” w obrębie Gminy Strzegom. Kolejne 1,5 mln złotych przeznaczy na ten cel samorząd województwa.

Zobacz orientacyjny plan przebiegu obwodnicy Strzegomia.

/UM Strzgom, opr. mn/

Poprzedni artykułProjektant wnętrz poszukiwany. Jak znaleźć dobrego architekta wnętrz?
Następny artykułSynoptycy ostrzegają przed burzami z gradem