Strona główna Wydarzenia Projektant wnętrz poszukiwany. Jak znaleźć dobrego architekta wnętrz?

Projektant wnętrz poszukiwany. Jak znaleźć dobrego architekta wnętrz?

0

Projektant wnętrz ma ogromny wpływ na to, czy w urządzonym domu będziesz czuć się swobodnie. Nie każdy architekt będzie w stanie spełnić Twoje wymagania. W tej branży istnieją artyści, których bardziej, niż Twoje potrzeby interesuje własna wizja. Zdarzają się także osoby, które są projektantami tylko z nazwy. W rzeczywistości nie mają wystarczającego przygotowania merytorycznego, by podjąć się zaprojektowania choćby niewielkiej kawalerki. 

Odpowiedź na pytanie zawarte w temacie trzeba więc rozdzielić na dwie części. Po pierwsze, projektanta trzeba znaleźć. Następnie zaś upewnić się, że jest wystarczająco dobry, by Cię nie zawieść.

Jak zacząć poszukiwania projektanta wnętrz?
Projektantów bez problemu znajdziesz za pomocą wszystkich popularnych wyszukiwarek internetowych. Ale którego z nich warto wybrać, to już zupełnie inna kwestia. Dlatego lepiej jest przeprowadzić swoje poszukiwania wielowymiarowo.

Zorientuj się, czy ktoś z Twoich znajomych nie przeprowadzał niedawno aranżacji wnętrz pod okiem architekta. Jeśli efekt Ci się podoba, jest duża szansa, że to właśnie tego projektanta poszukujesz. Warto też zapisać się do grup dotyczących urządzania mieszkań i domów na portalach społecznościowych. W ten sposób zyskasz dostęp do szczegółowych informacji na temat tego, czy współpraca przebiegała bez zarzutu.

Dobrym pomysłem jest także wyszukanie blogów z tematyki architektury wnętrz. Wiele z nich jest prowadzonych przez specjalistów, którzy w ten sposób pozyskują klientów.

Sprawdź stronę internetową wybranego architekta
Twoje poszukiwania nie będą zakończone, dopóki nie zapoznasz się z portfolio projektanta wnętrz. Zwróć uwagę, czy znajdują się w nim same wizualizacje, czy też realne zdjęcia wykończonych wnętrz. Programy graficzne przyjmą wszystko. Dopiero w rzeczywistości okazuje się jednak, że niektóre pomysły są niemożliwe do zrealizowania lub nie mieszczą się w założonym budżecie. Brak zdjęć jasno świadczy o tym, że masz raczej do czynienia z osobą aspirującą do zostania architektem, a nie z doświadczonym profesjonalistą.

Szukaj osób, których styl odpowiada Twojej estetyce. Istnieje mała szansa, że projektant wykrzesa z siebie więcej, niż widać na fotografiach, których używa w celach reklamowych.

Przeprowadź z architektem wnętrz wstępną rozmowę
W dobie internetu duża część współpracy może odbywać się w sposób zdalny. Nic nie stoi na przeszkodzie, by początkowo wykonać jedynie kilka telefonów, orientując się w przewidywanym czasie realizacji i cenie projektu. Po wstępnej selekcji, gdy już poważnie myślisz o skorzystaniu z usług architekta wnętrz, lepiej będzie umówić się na rozmowę na żywo.

Pamiętaj, że plan nieruchomości jest do wyceny niezbędny. Nie bój się, jeśli kompletnie nie masz pomysłu na wystrój. Dobry projektant wnętrz powinien umieć przedstawić Ci różnorodne style i ich cechy rozpoznawcze. Jeśli masz konkretne preferencje, możesz przekazać architektowi fotografie wnętrz, które Ci się podobają. Dzięki temu od startu będzie Wam łatwiej rozmawiać o konkretnych rozwiązaniach.

Rozmawiając, polegaj na swojej intuicji. Jeśli rozmowa przebiega gładko, a projektant zadaje sporo pytań o Twój tryb życia, możesz uznać, że rokowania odnośnie przyszłej współpracy są optymistyczne.

Zapytaj o szczegółowe warunki współpracy z projektantem
Z góry ustal zakres odpowiedzialności projektanta wnętrz. Dowiedz się, czy wykona dla Ciebie tylko projekt koncepcyjny, na podstawie którego będzie trzeba samodzielnie wykonać wszelkie prace, czy też dostarczy Ci pełen projekt wykonawczy wraz z rysunkami technicznymi i kosztorysem. Zainteresuj się, czy jest możliwość nadzoru nad realizacją projektu i czy usługa tego rodzaju jest dodatkowo płatna. Dopytaj także, czy projektant współpracuje na stałe z konkretną ekipą remontową.

Jeśli uzgodnione warunki w pełni Ci odpowiadają, podpisz umowę i czekaj na efekty. Już wkrótce będziesz się cieszyć domem lub mieszkaniem urządzonym na miarę Twoich potrzeb i możliwości.

/Artykuł sponsorowany/