Strona główna 0_Slider Kanadyjczyk szuka na Dolnym Śląsku swojej przyrodniej siostry

Kanadyjczyk szuka na Dolnym Śląsku swojej przyrodniej siostry

0

Mieszkający w Toronto John Collis, którego rodzina związana była ze Świdnicą i Wrocławiem, zaapelował o pomoc w odnalezieniu swojej siostry. – Udostępniamy apel Kanadyjczyka z nadzieją, że może uda się mu pomóc – mówi Andrzej Dobkiewicz ze Świdnickiego Portalu Historycznego.

Rodzice 55-letniego Kanadyjczyka przybyli do Polski z Grecji, ale byli Macedończykami. Jak wielu emigrantów pod koniec lat 40 i na początku 50. XX wieku musieli uciekać z Grecji w wyniku wojny domowej. Ojciec Johna Collisa – Georgios Kolis osiedlił się w Świdnicy, a pracował we Wrocławiu, jako kreślarz. – Tato już nie żyje, miałby dziś ponad 90 lat. Ale ostatnio dowiedziałem się, że prawdopodobnie mam przyrodnią siostrę, którą chciałbym odnaleźć – mówi John Collis.

Żoną Georgiosa Kolisa mogła być Macedonka, Polka lub Greczynka. Jego córka, a siostra Johna, ma dziś około 60 lat. – Jeżeli ktokolwiek by znał Macedończyków lub Greków ze Świdnicy lub Wrocławia, proszę pokażcie im załączone zdjęcia i pomóżcie mi odnaleźć moja przyrodnią siostrę. Będę dogłębnie wdzięczny – dodaje Collis.

Johnem Collisem można się skontaktować poprzez jego profil na Facebooku lub za pośrednictwem Świdnickiego Portalu Historycznego, który wspiera 55-latka w poszukiwaniach. Na zdjęciach z rodzinnego archiwum widoczny jest ojciec Johna – Georgios, a także – najprawdopodobniej – jego rodzina i znajomi.

/ŚPH, opr. mn/