Strona główna 0_Slider Dlaczego nie ma wody w zalewie Witoszówka? Wody Polskie odpowiadają

Dlaczego nie ma wody w zalewie Witoszówka? Wody Polskie odpowiadają

9

Widok ulubionego akwenu świdniczan jest przygnębiający. Woda w znacznej mierze została spuszczona, widać muliste dno pełne śmieci i martwych małży. Wody Polskie zarządzające zbiornikiem w Świdnicy wyjaśniają powody takiego stanu.

Zbiornik Witoszówka II został wybudowany w latach 1973-1975 i obejmuje obszar  prawie 9 ha.  Zbiornik służy głównie rekreacji i stanowi teren wypoczynkowy dla turystów i mieszkańców Świdnicy – przypomina Anna Tarka, rzeczniczka prasowa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. – Obiekt był częściowo remontowany w 1998 roku i wykonano wtedy naprawę płyt żelbetowych wraz z ekranem, następne prace przeprowadzono w 2001 roku w ramach usuwania szkód powodziowych odmulenie czaszy zbiornika , tj. na wlocie  Potoku Witoszowskiego, wlot i zabudowa skarpy prawej oraz remont bruków na skarpie, od strony ul. Polna Droga. W 2015 roku zbiornik uzbrojono w sieć  piezometrów  do pomiaru zwierciadła wody w korpusie zapory. Do 2017 roku zbiornik był administrowany przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych  we Wrocławiu, gdzie w ramach  bieżącego utrzymania obiektu wykonywano drobne prace remontowe obejmujące uzupełnienia  ubytków  dylatacji płyt ekranu ,naprawy  ubytków w betonach i murach przyczółków,wzmacnianie szykan, uzupełnienia uszkodzonych poręczy oraz uzupełnienia pokryć antykorozyjnych części stalowych jazu.

W ostatnich dniach PGW WP Zarząd Zlewni w Legnicy w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i terenów przyległych zlecił obniżenie lustra wody o 1 m poniżej normalnego poziomu piętrzenia, który wynosi dzisiaj 234,5 m n.p.m.  Działanie to ma na celu przygotowanie do przeprowadzenia remontu na zaporze piętrzącej wodę, jazie oraz klapach zrzutowych. O konieczności obniżenia poziomu wody w zbiorniku Witoszówka II  zostały niezwłocznie powiadomione zarówno władze miasta Świdnicy jak i wałbrzyskiego Oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Obniżający się poziom wody odsłania dużą ilość śmieci pozostawionych przez wypoczywających turystów. Pracownicy Zarządu Zlewni w Legnicy na  bieżąco usuwają wszystkie nieczystości. PGW Wody Polskie we Wrocławiu rozpoczęły przygotowania  służące do ogłoszenia jeszcze w tym roku przetargu na wykonanie projektu i remontu zbiornika Witoszówka II – tłumaczy powód wypuszczenia wody. Rzeczniczka nie jest w stanie podać, jak długo potrwają procedury i sam remont. Informuje, że do ich zakończenia wody nie będzie.

Bark wody nie tłumaczy jednak stanu, w jakim znajdują się pomosty i promenada nad zalewem, wybudowana wraz z wypożyczalnią sprzętu pływającego zaledwie 4 lata temu. Pomosty są zardzewiałe,zaśmiecone, ławki przy promenadzie zniszczone. Nadal czekamy na odpowiedź świdnickiego Urzędu Miejskiego w tej sprawie.

Agnieszka Szymkiewicz