Strona główna Wydarzenia Żarów Wspomnienie przemysłowej historii na nowym muralu

Wspomnienie przemysłowej historii na nowym muralu

0

Przy ul. Krasińskiego w Żarowie powstał “Malunek miejski”, zatytułowany „Szamotownia”, poświęcony byłym i obecnym pracownikom żarowskiej fabryki, która w tym roku obchodzi 170-lat swojego istnienia.

Mural został stworzony po to, by zaznaczyć obecność w Żarowie Polskiej Ceramiki Ogniotrwałej „Żarów” Sp. z o.o., która kontynuuje tradycję i historię Żarowskiej Fabryki Szamotowej C. Kulmiz, Didier Werke AG oraz Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych.

Na 55 m2 powstał mural składający się z materiałów archiwalnych zbieranych w ramach projektu „Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej” przez dwie żarowskie organizacje pozarządowe: Fundację Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl.

Na ścianie znalazły się plany sytuacyjne żarowskiej fabryki, panorama z przedwojennym widokiem, postać założyciela przemysłu w Żarowie oraz inne akcenty graficzne. Dokumenty można w oryginale zobaczyć na “Regale pamięci”, który znajduje się w siedzibie Biblioteki Publicznej w Żarowie oraz w „nowej” interpretacji na elewacji budynku gospodarczego przy ul. Krasińskiego.

Żarów był / jest miastem przemysłowym, chemicznym, szamotowym i właśnie w tych kategoriach powinniśmy budować społeczną identyfikację z Ziemią Żarowską – dodaje Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B.

Mural powstał w nocy z 24 na 25 lipca. Został wykonany techniką mapowania i odwzorowania zaprojektowanych wcześniej kształtów przez grupę BenkArt Crew, która na zlecenie Fundacji Inicjatywa B zrealizowała drugi w Żarowie malunek miejski.

Organizatorem projektu jest: Fundacja Inicjatywa B. Realizacja muralu została dofinansowana przez Polską Ceramikę Ogniotrwałą „Żarów” Sp. z o.o.

/Fundacja Inicjatywa B, opr. red./
Zdjęcia Fundacja Inicjatywa B