Strona główna 0_Slider Cztery wykroczenia w sekundę. „Drogowy as” mógłby dostać 1000 złotych mandatu

Cztery wykroczenia w sekundę. „Drogowy as” mógłby dostać 1000 złotych mandatu [VIDEO]

19

Kolejny przypadek łamania przepisów na świdnickich drogach zarejestrowała samochodowa kamera jednego z czytelników Swidnica24.pl. Tym razem nagranie wykonano na skrzyżowaniu ulic Westerplatte i Bystrzyckiej.

Nagranie zostało wykonane 13 lipca 2020 roku, około godziny 13.30. Widać na nim auto osobowe jadące ulicą Westerplatte w kierunku Dzierżoniowa. Jego kierowca, przecinając linię ciągłą, wjechał na pas do skrętu w prawo, zignorował czerwone światło, na przejściu dla pieszych wyprzedził inny samochód, którego kierowca czekał na możliwość skrętu w lewo, a następnie ignorując znaki pojechał na wprost. Cała sytuacja trwała zaledwie chwilę, jednak za taki zbiór drogowych wykroczeń, „drogowy as” mógłby otrzymać mandat w wysokości nawet tysiąca złotych, a w przypadku skierowania sprawy do sądu – do 5 tys. złotych kary.

Przypominamy, że Komenda Wojewódzka Policji stworzyła specjalną zakładkę “Stop agresji drogowej”. Podobne nagrania można przesyłać na adres [email protected].

Skrzyżowanie, na którym zarejestrowano sytuację z poniedziałku, jest jednym z bardziej ruchliwych w mieście i często dochodzi tam do niebezpiecznych zdarzeń. Nie dziwią więc pomysły świdnickich drogowców dotyczące jego reorganizacji. – Do przebudowy tego skrzyżowania przymierzamy się od co najmniej kilku- lub kilkunastu lat. Jeszcze za kadencji poprzedniego prezydenta opracowaliśmy czterowariantową koncepcję przebudowy, związaną bądź to ze skrzyżowaniem skanalizowanym opartym o działanie sygnalizacji świetlnej czterowlotowej, bądź też budową ronda, co wiązałoby się z obniżeniem kosztów eksploatacji, przynajmniej jeśli chodzi o koszty z funkcjonowaniem sygnalizacji świetlnej – wyjaśniał Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, podczas lutowej sesji Rady Miejskiej.

Wtedy też podjęto decyzję o przeznaczeniu ze świdnickiego budżetu środków na wykonanie dokumentacji planowanej przebudowy, przy czym realizacją samej inwestycji zajmie się starostwo powiatowe i Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego. Jednym z powodów zaangażowania miasta była chęć udrożnienia przejazdu przez ulicę Kliczkowską, rozdzielonej obecnie zabudowaniami przemysłowymi, umożliwiając tym samym przejazd od ulicy Bystrzyckiej do ulicy Kopernika. To także konieczność wynikająca z dużego ruchu pojazdów w tym miejscu. – Sami widzimy, że to skrzyżowanie ma ograniczoną przepustowość – potwierdzał Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.

Stosowna dokumentacja projektowa ma powstać do 30 czerwca 2021 roku, natomiast do 30 listopada 2021 roku wykonawca będzie musiał uzyskać zezwolenie na realizację drogowej inwestycji. Posiadając całą potrzebną dokumentację, starostwo powiatowe miałoby w pierwszym możliwym terminie wystąpić z wnioskiem o dotację do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

/mn/