Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

V Festiwal im. Schlaga, historyczne spacery po Świdnicy, Strzegomiu i Żarowie, pierwsze po przerwie spektakle w świdnickim teatrze, inauguracja wystawy „Wrocławski Nowy Targ” w Muzeum Dawnego Kupiectwa, a może niedziela z wyjątkową Warszawą M20 w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

V Festiwal im. Schlaga: inauguracyjny koncert i spacer historyczny (piątek-sobota)

W dniach 3-17 lipca 2020 roku odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga, największy festiwal organowy w regionach świdnickim i wałbrzyskim. Oprócz koncertów kameralnych i recitali organowych, przygotowane będą: wirtualne spotkanie z muzykami po koncercie oraz spacer historyczny po Świdnicy.

Podczas koncertów Festiwalu zaprezentowana zostanie muzyka klasyczna i sakralna różnych epok z akcentem na XIX, XX i XXI wiek. Ukazane zostaną w ten sposób szerokie możliwości tego instrumentu. Słuchacze zobaczą z bliska, na czym polega praca organisty przy instrumencie. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Transmisje będą dostępne bezpłatnie na profilu Festiwalu na Facebooku.

3.07.2020, PIĄTEK, 18:30
Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Plac Pokoju 6
INAUGURACJA FESTIWALU
Zuzanna i Maciej Batorowie (Świdnica) – organy
W programie: Böhm, Rheinberger, Grieg, Karg-Elert, Escaich, Bator

4.07.2020, SOBOTA, 12:00
Spacer historyczny “Szlakiem Schlaga” – prowadzi dr Maciej Bator
Początek w Kościele Pokoju – po minikoncercie w ramach “Koncertowej soboty”

Wystawa „Wrocławski Nowy Targ” w Muzeum Dawnego Kupiectwa (od soboty)

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza na wystawę „Wrocławski Nowy Targ”, która prezentuje średniowieczne zabytki archeologiczne z prac przeprowadzonych na Nowym Targu w latach 2010-2012.

Co wspólnego ma ta wystawa ze Świdnicą? Na pozór niewiele. Jednak wziąwszy pod uwagę rangę zabytków należy powiedzieć, że wiele przedmiotów codziennego użytku z pewnością w tej samej – lub zbliżonej formie – funkcjonowało również w Świdnicy. Ekspozycja obejmuje niemal 600 eksponatów z różnych dziedzin życia. Są Państwo ciekawi jak wyglądała np. średniowieczna obroża dla psa, biżuteria z tego okresu, czy znaki pielgrzymie z odległych zakątków Europy? To wszystko będzie można zobaczyć już od 4 lipca 2020 r. do 16 sierpnia 2020 r.

Montaż wystawy odbywał się pod czujnym okiem Agaty Witkowskiej i Anny Gąsior z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu. Kuratorem wystawy z ramienia Muzeum Dawnego Kupiectwa jest Agnieszka Dudzińska.

Spacer historyczny po Żarowie (sobota)

Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie serdecznie zapraszają do udziału w spacerze historycznym, który odbędzie się 4 lipca 2020 roku (sobota). Zbiórka przy Żarowskiej Izbie Historycznej o godz. 10:00. O historycznych miejscach podczas spaceru w Żarowie opowie Bogdan Mucha.

Koncert „Śladami Mistrzów” w świdnickiej katedrze (sobota)

W sobotę w katedrze świdnickiej odbędzie się koncert organowy w wykonaniu młodego i utytułowanego Jakuba Monety. Wraz z nim wystąpi Marta Moneta, znana dyrygent chóralna. W programie m.in. utwory Bacha, Haendla i Widora. Wstęp wolny.

Koncert odbędzie się 4 lipca o godz. 19.00. Po koncercie będzie można nabyć, wydany w ubiegłym roku, unikalny dwupłytowy album z muzyką organową wykonywaną przez Jakuba na czterech świdnickich instrumentach wybudowanych przez słynną świdnicką firmę organmistrzowską Schlag und Söhne.

Światowi jeźdźcy wracają do Strzegomia (sobota-niedziela)

Po tygodniach niepewności Strzegom otwiera długo wyczekiwany sezon międzynarodowych zawodów jeździeckich w WKKW. Jako pierwsze startują zawody Strzegom Summer Tour, które w tym roku zagoszczą w Morawie dwukrotnie – w pierwszym i trzecim tygodniu lipca.

Już w najbliższy weekend zwodnicy reprezentujący 13 krajów zmierzą się w czterech konkursach międzynarodowych o różnym stopniu trudności. Na stracie zobaczymy blisko 140 koni. Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli jeździecki triatlon to jedna z najtrudniejszych dyscyplin konnych, podczas której para koń-jeździec musi zaliczyć trzy próby: ujeżdżenie, cross i skoki przez przeszkody.

Zawody startują w piątek. W tym dniu zawodnicy zaprezentują się na czworoboku podczas próby ujeżdżenia. W sobotę rozegrane zostaną kolejne próby ujeżdżenia oraz konkursy skoków przez przeszkody. Ostateczna rozgrywka i wyłonienie zwycięzców nastąpią w niedzielę podczas emocjonującej próby terenowej.

Zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych impreza odbędzie się bez udziału publiczności i mediów. Kibice będą jednak mogli dopingować swoich faworytów podczas relacji „live”, która transmitowana będzie na stronie internetowej zawodów, na stronie Świata Koni oraz na Facebooku.

Transmisje: sobota (04.07.2020, godz. 12.00-18.00) – skoki, niedziela (05.07.2020, godz. 09.00-15.00) – cross.

Niedziele z teatrem Bajka (niedziela)

Po długiej nieplanowanej przerwie Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza dzieci i rodziców do swojej sali teatralnej na „Niedziele z Teatrem Bajka”.

Teatr Bajka działa od 17 lat, to autorskie przedsięwzięcie Bożeny Oleszkiewicz — aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. Tworzony jest przez aktorów związanych na co dzień z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a w swojej działalności koncentruje się na spektaklach dla młodszego widza. Stawia głównie na ożywczą moc martwych przedmiotów. Odwołuje się do dziecięcej wyobraźni i kreatywności. W kolejne lipcowe niedziele zaprezentuje w sali teatralnej ŚOK trzy spektakle ze swojego repertuaru. Przedstawienia są przeznaczone dla dzieci od lat 3.

Więcej informacji w zapowiedzi teatralnego cyklu.

Niedziela z Warszawą M20 w Jaworzynie Śląskiej (niedziela)

Do Rozkładu Jazdy Muzeum Kolejnictwa na Śląsku już na stałe weszły prezentacje i przejażdżki 60-letnią zabytkową drezyną M20 ! Serdecznie zapraszamy w każdą, pierwszą niedzielę miesiąca do zapoznania się niesamowitą historią samochodu osobowego Warszawa, który pełnił służbę również na kolei od 1956 roku, kiedy powstał pierwszy prototyp drezyny osobowej M20.

Spotkanie z jedyną taką drezyną kolejową już w najbliższą niedzielę, 5 lipca 2020 r. od godziny 10:00 do 18:00. Drezyna kursować będzie o godzinie 12:00 i 14:00.

Letnie spacery z przewodnikiem w Strzegomiu (co niedzielę)

Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta zaprasza na bezpłatne „Letnie spacery z przewodnikiem”. To unikalna okazja poznania jednej z największych i najpiękniejszych budowli sakralnych na Dolnym Śląsku – Bazyliki Mniejszej! Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się o historii budowy, wyposażeniu kościoła, a także poznać wiele ciekawostek.

Dla chętnych będzie zorganizowany również spacer wyremontowanym w 2019 r. parkiem miejskim – wzdłuż zabytkowych murów miejskich i bastei. Spacer będzie się kończył przy Wieży Targowej w samym centrum strzegomskiego Rynku.

Przewodnicy turystyczni będą czekać na uczestników spaceru o godz. 15.00 na placu przy bazylice w każdą niedzielę lipca, sierpnia i września br. Czas trwania – ok. 90 minut. Ze względu na rygor sanitarny uczestnicy proszeni są o używanie maseczek ochronnych w bazylice.

Lipcowa Giełda Staroci nie odbędzie się

W związku z sytuacja epidemiologiczną w kraju zmuszeni jesteśmy niestety odwołać również i Giełdę Staroci, Numizmatów i Osobliwości 5 lipca. Mamy głęboką nadzieję, że w kolejnych miesiącach będziemy mogli już się spotkać na świdnickim Rynku – informuje Świdnicki Ośrodek Kultury.

Harmonogram kina Strzegomskiego Centrum Kultury w lipcu

/opr. mn/

Poprzedni artykułPotrącenie pieszego w Bojanicach
Następny artykułWrzucaj nakrętki, pomagaj dzieciom! Wielkie serce stanęło w Świdnicy [FOTO]