Strona główna 0_Slider Biblioteka w miejscu dawnej pizzerii? Wielopokoleniowe centrum na Kraszowicach o krok bliżej...

Biblioteka w miejscu dawnej pizzerii? Wielopokoleniowe centrum na Kraszowicach o krok bliżej realizacji [FOTO]

4

Z inicjatywy mieszkańców Kraszowic, niepozorny budynek po pizzerii “Al Capone” przy ulicy Malinowej ma się stać wielopokoleniowym centrum, służącym całej dzielnicy. Znajdzie się tam miejsce dla filii biblioteki oraz klubu seniora. Świdnicki magistrat ogłosił przetarg na przebudowę pawilonu, która według szacunków może pochłonąć ponad 800 tys. złotych.

O pomyśle zagospodarowania na cele społeczne nieużytkowanego obecnie pawilonu przy ulicy Malinowej mówi się już od ponad dwóch lat. Wszystko zaczęło się od pomysłu utworzenia wielopokoleniowego centrum kulturalnego, który zaproponowali mieszkańcy zrzeszeni w Kraszowickim Stowarzyszeniu Inicjatyw Obywatelskich. Jak tłumaczyli, byłaby to przestrzeń na kulturę, otwarta na mieszkańców oraz umożliwiająca umacnianie więzi między pokoleniami. – Marzy nam się, aby stworzyć na Kraszowicach centrum kulturalne, gdzie każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, znajdzie coś interesującego dla siebie – twierdzili. Nie było szans, by pomysł ten realizować w istniejącej filii biblioteki miejskiej przy ulicy Kraszowickiej, której brakuje miejsca i warunków do rozbudowy. Z tego właśnie powodu wybór padł na budynek po “Al Capone”.

Pomysł przystosowania parterowego pawilonu z lat 80. XX wieku do potrzeb przyszłego centrum kulturalnego Kraszowic może niebawem doczekać się realizacji. Pod koniec czerwca Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonanie prac, w ramach których budynek zostanie rozbudowany oraz przebudowany do nowych potrzeb. Zmianie ulegnie również wygląd zewnętrzny obiektu, a przed wejściami zamontowane zostaną czytelne napisy informujące o funkcji budynku. Co ważne, wszystkie pomieszczenia w budynku będą dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu przebudowy 86,5 m² pawilonu zajmować będzie klub seniora, a blisko 98 m² zajmie filia biblioteki.

Potencjalnego wykonawcę inwestycji poznamy po 13 lipca. Wybrana na drodze przetargu firma będzie miała 5 miesięcy na wykonanie robót budowlanych. Szacuje się, że realizacja prac pochłonie blisko 812 tys. złotych.

/mn/

fot. Artur Ciachowski