Strona główna 0_Slider Będzie nowa atrakcja nad zalewem. Obok skateparku ma powstać pumptrack

Będzie nowa atrakcja nad zalewem. Obok skateparku ma powstać pumptrack

1

Specjalny tor pełen zakrętów i niewielkich wzniesień ma jeszcze w tym roku powstać obok świdnickiego skateparku przy ulicy Polna Droga. Nowa przestrzeń rekreacyjna powinna ucieszyć użytkowników istniejącego obiektu znajdującego się niedaleko zalewu Witoszówka, który cieszy się sporą popularnością wśród rowerzystów oraz rolkarzy, a momentami z trudem mieści wszystkich chętnych.

Przykład toru pumptrack (fot. Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim)

Dużym zainteresowaniem młodzieży i dzieci cieszy się świdnicki skate park przy ul. Polna Droga. Znajdują tutaj miejsce jeżdżący na hulajnogach sportowych, deskorolkach oraz rowerach typu BMX. Jest to jedyne miejsce w Świdnicy gdzie można poskakać i trenować tzw. tricki, dlatego ściąga tutaj młodzież z całego miasta. W “godzinach szczytu” na skateparku jeździ wielu hulajnogarzy, deskorolkowców i rowerzystów, wtedy robi się tutaj ciasno i jedni przeszkadzają drugim. Warto by było trochę powiększyć skatepark wyposażając teren w kolejne urządzenia. Terenu do zagospodarowanie jest tutaj wiele choćby teren zielony od skateparku w kierunku nasypu kolejowego czy w kierunku zalewu – wskazywał rok temu radny Krzysztof Grudziński w interpelacji skierowanej do władz miasta.

O powiększenie obiektu wnioskowali również sami świdniczanie. – Biorąc pod uwagę liczbę osób, która obecnie użytkuje skatepark (a jest nas coraz więcej) rozbudowa jest konieczna. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że taka kolei rzeczy powoduje częste kolizje z innymi użytkownikami skateparku. Przyczynia się do tego też fakt, że przychodzi tam duża ilość małych dzieci, które nie zawsze zwracają uwagę na to co dzieje się dookoła nich. Dochodzi do stłuczki, co skutkuje kłótniami z rodzicami. Dobrym pomysłem, jeśli doszło by do rozbudowy było by wydzielenie strefy dla dzieci, aby tam uczyły się jeździć. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności – proponował jeden z uczestników dyskusji prowadzonej za pośrednictwem mediów społecznościowych na specjalnie założonej stronie „Rozbudowa Skate Park Świdnica”. Do dyskusji włączyła się wówczas prezydent Beata Moskal-Słaniewska, zachęcając świdnicką młodzież do zgłoszenia stosownego projektu do budżetu obywatelskiego.

Świdnicki Budżet Obywatelski został co prawda zawieszony z uwagi na konieczność dokonania oszczędności w budżecie miasta, jednak pomysł stworzenia dodatkowej atrakcji w rejonie skateparku nie przepadł. 27 lipca świdnicki magistrat ogłosił przetarg na dostawę i montaż modułowego toru typu pumptrack o długości 84 metrów, wykonanego z kompozytu szklanego, pokrytego warstwą antypoślizgową, z którego korzystać będą mogli zarówno rowerzyści, jak również osoby na deskorolkach, rolkach i hulajnogach. Specjalny tor ma powstać na terenie między obecnym skateparkiem a potokiem Witoszówka, zajmując powierzchnię 20 x 35 metrów.

Szacuje się, że budowa nowego obiektu pochłonie około 219 tys. złotych. Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 8 tygodni na realizację zamówienia.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Artur Ciachowski

Poprzedni artykułZaparkował auto w krzakach, wpadł z narkotykami
Następny artykułKolejne bardzo wysokie zwycięstwa naszych drużyn młodzieżowych