Strona główna 0_Slider Artyście bez rąk w Świdnicy odmówiono karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych

Artyście bez rąk w Świdnicy odmówiono karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych

8

Za sprawą swojego talentu Mariusz Kędzierski zdobył uznanie i licznych fanów na całym świecie. 28-latek znakomicie rysuje, ale z przytrzymaniem drzwi do samochodu przy wysiadaniu ma już problem. Powodem jest genetyczna wada, która pozbawiła go rąk. Dla komisji orzekającej o niepełnosprawności w Świdnicy brak rąk to za mało, by mógł otrzymać prawo do korzystania z miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Mariusz Kędzierski urodził się bez rąk, ale już jako trzylatek chciał rysować i krok po kroku rozwijał swój talent. „W 2013 roku zajął drugie miejsce w konkursie “Best Global Artist Vienna 2013” podczas Vienna Showcase 2013. W 2015 roku wyruszył w podróż po Europie, by inspirować ludzi poprzez sztukę. Rysował na ulicach Berlina, Amsterdamu, Londynu, Paryża, Barcelony, Marsylii, Wenecji, Rzymu i Aten pod patronatem Miasta Świdnica. O jego siedemnastodniowej podróży, podczas której pokonał ponad 12 000 km, rozpisywał się największe światowe media, dzięki czemu jego historię poznały miliony ludzi na całym świecie. Za tę podróż otrzymał Nagrodę Publiczności w konkursie “Człowiek Bez Barier 2015”.

W 2016 roku został pierwszym w historii Polakiem, który wystąpił jako mówca motywacyjny podczas dużej konferencji w Azji (Tajpej, Tajwan). W 2017 roku pojawił się na liście 100 Najbardziej Wpływowych Polaków z Niepełnosprawnością. W 2017 roku, dzięki współpracy z jedną z dolnośląskich firm, udało mu się wyjechać do Nowego Jorku, by tam walczyć o artystyczne marzenia. Dzięki temu wyjazdowi w maju 2018 roku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa Mariusza w jednej z nowojorskich galerii – Caelum Gallery na Manhattanie. W listopadzie 2018 roku wygrał nagrodę “Best Global Artist 2018” w kategorii “Realizm”, a także główną nagrodę dla artysty roku na świecie “Best Global Artist 2018”, który nazywany jest Oscarem dla grafików.”* W 2019 roku został uhonorowany Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska “Silesia”.

8 lat temu Mariusz Kędzierski zrobił prawo jazdy, jednak dopiero przed rokiem zaczął systematycznie jeździć samochodem jako kierowca. Wkrótce okazało się, że korzystanie z auta mimo ogromnej samodzielności młodego artysty stwarza wiele problemów na zatłoczonych parkingach. – Nie mam jak przytrzymać sobie drzwi, problemem jest także wyjmowanie z auta np. zakupów. Potrzebuję więcej miejsca. Orzeczenie o niepełnosprawności zawiera katalog ulg, m.in. prawo do karty parkingowej, a tym samym do parkowania na oznaczonym miejscu dla osoby niepełnosprawnej. Moje orzeczenie zostało wydane na stałe, gdy miałem 16 lat. Lekarzowi pewnie wtedy do głowy nie przyszło, że kiedyś zostanę kierowcą, więc takiej ulgi dla mnie nie przewidział. Wystąpiłem więc o zmianę orzeczenia – opisuje Mariusz Kędzierski.

Wniosek złożył do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Świdnicy na przełomie 2019 i 2020 roku. – Komisja składała się z lekarza i pracownika socjalnego. Lekarz nawet na mnie nie popatrzył. Pani (pracownik socjalny, przyp. red.) pytała, jak sobie daję radę z ubieraniem czy w toalecie. Odpowiedziałem pytaniem – a pani? – opisuje pan Mariusz i dodaje, że lekarz podważył jego prawo do wsparcia w postaci karty parkingowej, bo przecież może chodzić. – A że nie mam rąk? Dla tego lekarza to nie był żaden problem, jakby kompletnie nie rozumiał, co to jest niepełnosprawność, jakie przeszkody w poruszaniu ma taka osoba jak ja.

Komisja odrzuciła wniosek, a młody artysta zwrócił się o wsparcie do zaprzyjaźnionej dziennikarki z mediów ogólnopolskich, która kontaktowała się z dyrektorką PZON. Szefowa placówki wskazała, że od decyzji można się odwołać. Tak więc było odwołanie i ponowna odmowa. – Tym razem już nawet nikt się ze mną nie spotykał. Jaki był sens tego odwołania, skoro orzekał ten sam lekarz? – zastanawia się pan Mariusz.

Na pytanie, dlaczego wniosek Mariusza Kędzierskiego w Świdnicy został dwukrotnie odrzucony, zapytaliśmy dyrektora PZON, Krystynę Jakszycką. Zamiast odpowiedzi, otrzymaliśmy informacje o przepisach:

„W nawiązaniu do emaila z dnia 21.07.2020 r. Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Świdnicy przekazuje informację na temat zasad wydawania kart parkingowych osobom niepełnosprawnym. Zgodnie z przepisami Prawo o ruchu drogowym od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa wydawana jest wyłącznie:

1)osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;

2)osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym albo umiarkowanym uzyskują kartę parkingowa na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającego wskazanie W zakresie karty parkingowej. Wskazanie do karty parkingowej w orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności nie jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności ale wyłącznie od tego, że osoba niepełnosprawna ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Wskazanie do karty parkingowej w orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności i tego, że osoba niepełnosprawna ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Wskazanie do karty parkingowej będą mogły uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem O4-0,05-R, 7-S, 10-N.

Zgodnie z wytycznym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych osoba ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się to m.in. osoba, która:

– nie przemieszcza się, nie zachowuje równowagi przy siedzeniu, lub
– w ogóle się nie przemieszcza lub porusza na odległość do 50 m za pomocą sprzętu wspomagającego lub z pomocą jednej osoby,
– ma trudności lub nie jest w stanie schodzić i wchodzić po schodach lub porusza się z pomocą innej osoby,
– ma trudności przy poruszaniu się po powierzchniach płaskich na krótkim dystansie np. nie przekraczającym 100 m.

Zgodnie z przepisami rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. przewodniczący Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wyznacza skład orzekający, w tym przewodniczącego spośród członków zespołu posiadających zaświadczenie uprawniające do orzekania  o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności Zaświadczenia członkowie powiatowego zespołu otrzymują po uprzednim odbyciu szkolenia i złożeniu z wynikiem pozytywnym testu sprawdzającego. Zaświadczenie wydaje Wojewoda Dolnośląski.

Wracając do emaila z dnia 21.07.2020 r – uprzejmie informuję, że jeśli strona postępowania nie zgadzająca się z treścią wydanego orzeczenia, może wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia, odwołanie do wojewódzkiego zespołu, za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie.”

Mariusz Kędzierski odwołał się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który uznał jego rację. Kilka dni temu Mariusz Kędzierski na portalu społecznościowym pochwalił się kartą parkingową, o którą musiał się starać przez blisko 8 miesięcy.

Karta po wniesieniu 21 złotych opłaty została wydana na 5 lat.

Opis swoich perypetii zakończył wezwaniem: Walczcie o swoje i nigdy nie odpuszczajcie, bo to, że trafimy w życiu na ludzi niekompetentnych, to przykra prawda, ale nie oznacza to, że musimy się na to zgadzać.

Agnieszka Szymkiewicz

*fragment laudacji, autorstwa Marioli Mackiewicz

Zdjęcia z archiwum Mariusz Kędzierskiego

Poprzedni artykułZakaz ich nie powstrzymał
Następny artykułZmiennicy dali radę czwartoligowej Kuźni, ale fajerwerków nie było… [FOTO]