Strona główna 0_Slider Andrzej Duda odwiedził region: zapowiedź budowy S5 i wprowadzenia zakazu adopcji dzieci...

Andrzej Duda odwiedził region: zapowiedź budowy S5 i wprowadzenia zakazu adopcji dzieci przez pary homoseksualne. W tle gwizdy i okrzyki “będziesz siedział!” [FOTO/VIDEO]

76

Trwa kampania przed II turą wyborów prezydenckich. Na niecałe osiem dni przed głosowaniem, na Dolnym Śląsku gościł ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Spotkanie z wyborcami zorganizowane zostało na placu Magistrackim w Wałbrzychu, a towarzyszyła mu kontrmanifestacja.

Podczas wyborczego spotkania prezydent zwrócił uwagę, że w wyniku transformacji gospodarczej Wałbrzych stał się symbolem niszczejącego przemysłu, nietrafionych, źle przeprowadzonych reform i “głębokiego kłamstwa, którego dopuściły się kolejne rządy III RP”. – Wreszcie nadszedł czas odbudowy, wreszcie nadszedł czas realizacji wieloletnich zobowiązań. Bo wiele obiecywano Wałbrzychowi, wtedy kiedy odbierano mu status miasta wojewódzkiego, wiele obiecywano nowych inwestycji, obiecywano nowe drogi, obiecywano połączenia, obiecywano nową szansę – wskazywał Duda.

Owszem, stworzono specjalną strefę ekonomiczną, wszedł prywatny biznes. Ale tych wielkich inwestycji publicznych – tych, które umożliwiałyby sprawny rozwój tego najmniejszego biznesu – tutaj brakowało. Dziś są one realizowane. Myślę tutaj przede wszystkim o drodze S5, która niebawem tutaj powstanie i będzie tą wielką arterią komunikacyjną, która wreszcie skomunikuje Wałbrzych i wreszcie da Wałbrzychowi oddech, że będzie on miał ekspresowe połączenie z innymi drogami. Finansowanie tej inwestycji jest zapewnione. Prace projektowe są już rozpoczęte. Droga z całą pewnością zostanie zrealizowane – mówił prezydent.

W trakcie swojej wizyty w regionie, Andrzej Duda zapowiedział również przedstawienie projektu zmian w konstytucji, wykluczający adopcję dziecka przez osobę w związku jednopłciowym. – Uważam, że w polskiej konstytucji powinien się expressis verbis znaleźć zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym – oświadczył prezydent. Duda wyraził przekonanie, że dla dobra dziecka taki zapis powinien istnieć, bo “w tym momencie to jest odpowiedzialność państwa za to, komu to dziecko do wychowania powierza”. – Nie ma żadnych wątpliwości, że ten zapis znajdzie poparcie nie tylko wśród posłów Zjednoczonej Prawicy, ale także Konfederacji, PSL i części posłów KO, bo niektórzy z nich bardzo wyraźnie deklarowali swój sprzeciw wobec jakiejkolwiek adopcji czy przysposobienia dziecka przez związki jednopłciowe – dodał.

Na wyborczym wiecu w Wałbrzychu pojawiła się kilkudziesięcioosobowa grupa przeciwnika urzędującego prezydenta, wykrzykująca hasła “będziesz siedział”, “wypad z Wałbrzycha” i “mamy dość”. Kontrmanifestanci zostali oddzieleni przez policję od osób uczestniczących w spotkaniu z Andrzejem Dudą.

Podczas przedwyborczej kampanii, trzy tygodnie wcześniej, Wałbrzych odwiedził również Rafał Trzaskowski, który podczas II tury głosowania zmierzy się z urzędującym prezydentem. Obaj kandydaci nie zawitali dotychczas do Świdnicy. W ramach walki o głosy wyborców w mieście gościli jedynie Robert Biedroń oraz Szymon Hołownia.

 

/PAP, mn/

fot. Dariusz Nowaczyński