Strona główna Wydarzenia 1 sierpnia zawyją syreny. Upamiętnią rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia zawyją syreny. Upamiętnią rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

10

1 sierpnia, o godzinie 17.00, w całej Polsce zabrzmią syreny przypominające o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, harcerze oraz działacze organizacji kombatanckich zapraszają do upamiętnienia powstańców i warszawiaków, którzy zginęli podczas zrywu z 1944 roku.

1 sierpnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego spotykamy się na świdnickim Rynku. Posłuchamy pieśni powstańczych, w godzinę „W” staniemy w ciszy, oddając hołd Bohaterom, a następnie odśpiewamy hymn – mówi Tadeusz Grabowski, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Podobnie jak w latach ubiegłych, dla upamiętnienia powstańców zapalone zostaną też znicze.

Początek spotkania w sobotę o godzinie 16.00 przy fontannie z Atlasem na świdnickim Rynku. Organizatorem rocznicowego wydarzenia jest Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, świdnicki oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

Powstanie warszawskie militarnie było wymierzone przeciwko Niemcom, ale politycznie miało ratować kraj przed uzależnieniem od Związku Radzieckiego. Zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Życie straciło około 10 tysięcy powstańców, 7 tysięcy uznaje się za zaginionych. Historycy nie są zgodni co do liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Szacunki mówią o 120-200 tysiącach. Warszawa po powstaniu została przez Niemców doszczętnie zniszczona.

Zobacz relację z obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

/opr. mn/