Strona główna 0_Slider Wysprzątali park miejski w Żarowie

Wysprzątali park miejski w Żarowie [FOTO/VIDEO]

1

Park miejski w Żarowie to wyjątkowe miejsce na mapie powiatu świdnickiego. Z tego względu Fundacja Inicjatywa B w ramach projektu PARK51 postanowiła zaprosić mieszkańców do wspólnego sprzątanie zielonych płuc miasta. Wszystko odbyło się zgodnie z panującymi zasadami bezpieczeństwa, a społeczników nie zniechęciła nawet deszczowa pogoda. 

Pod nazwą projekt PARK51 kryje się dokładnie 51 gatunków drzew pochodzących z całego świata – Park miejski w Żarowie jest wyjątkowy nie tylko w naszej gminie, ale w skali całego kraju ze względu na jego dendroflora. Na ten moment nasza organizacja uważa, że kondycja parku jest zła. Dlatego też rozpoczęliśmy akcje promujące, które na celu mają ochronę przyrody i części zabytkowej parku – mówi organizator wspólnego sprzątania, Tomasz Nycz.

Celem społeczników było nie tylko wysprzątanie parku, ale również oznaczenie niesprawnych koszy na śmieci. Po wysprzątaniu zielonego terenu, mieszkańcy za pomocą biało-czerwonej taśmy, zaznaczyli uszkodzone kosze lub te, w których dno jest zniszczone. Przedstawiciele Fundacji Inicjatywa B zapowiedzieli również, że w poniedziałek skierują oficjalne pismo do władz Żarowa, w którym poproszą o naprawę lub wymianę koszy na śmieci z żarowskiego parku.

Park miejski w Żarowie został zaprojektowany przez architekta brytyjskich ogrodów królewskich – Mamy w planie wiele działań promocyjnych. Z obserwacji wiemy, że wiele osób odwiedzających park przyjeżdża z odległych terenów. Tym bardziej dlatego chcemy pokazać, że my, mieszkańcy Żarowa, potrafimy o niego zadbać. Wiadomo, że potrzebne są tu nakłady pieniężne, ale takie akcje jak dzisiaj pozwolą, aby park wyglądał lepiej – dodaje Tomasz Nycz.

Mimo deszczowej aury i nadal panującej pandemii na wspólne sprzątanie przyszło ponad 20 osób, w tym zastępca burmistrza Przemysła Sikora, który wspólnie z innymi mieszkańcami Żarowa postanowił spędzić sobotnie popołudnie – Mimo że park jest sprzątany regularnie, to wiadomo, że codziennie pojawiają się nowe śmieci. Dzisiejsza inicjatywa jest super. Cieszy mnie, że mieszkańcom Żarowa zależy na tym, aby nasze wspólne miasto było czyste – mówi zastępca burmistrza, Przemysław Sikora.

Nad ogólnym wyglądem parku myślą nie tylko społecznicy, ale również władze – Mamy przygotowany projekt. Czekamy na środki zewnętrzne skierowane bezpośrednio na rewitalizację terenów zielonych, bo jest to duża inwestycja. W planie mamy nowe nasadzenia, wykoszenie starych, dzikich nasadzeń, nowe ławki, śmietniki, alejki i oświetlenie. Możliwa jest również rekonstrukcja sceny – dodaje Przemysław Sikora.

/Tekst/foto/video: Artur Ciachowski/