Strona główna Polityka Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca

13

Marszałek Sejmu ogłosiła nowy termin wyborów prezydenckich, które pierwotnie miały się odbyć 10 maja. Polacy ruszą do lokali wyborczych 28 czerwca, a ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 12 lipca. Tegoroczne wybory odbędą się metodą mieszaną: w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie – dla chętnych.

Zgodnie z przyjętą ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku, żeby wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym, wyborca będzie musiał powiadomić komisarza wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy do 12. dnia przed dniem wyborów, a wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – do 2. dnia przed dniem wyborów. Polacy za granicą będą musieli zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do 15. dnia przed dniem wyborów.

Ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), daje też prawo startu nowym kandydatom.

Kto wystartuje w wyborach?

Lista kandydatów na prezydenta RP w większości będzie pokrywała się z tą, którą Państwowa Komisji Wyborcza ogłosiła przed poprzednim, nieodbytym głosowaniem, zarządzonym na 10 maja. Ze startu zrezygnowała dotychczas jedynie Małgorzata Kidawa-Błońska, którą zastąpił Rafał Trzaskowski.

Kandydaci dotychczas zarejestrowani przez PKW: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Stanisław Żółtek.

Kalendarz wyborczy

Jeszcze przed ogłoszeniem nowego terminu wyborów prezydenckich, Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała nowy kalendarz wyborczy.

W piątek 5 czerwca minie termin na zawiadamianie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, a także o uczestnictwie w wyborach przez komitety wyborcze, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami prezydenta zarządzonymi na 10 maja.

Z kolei 10 czerwca minie termin na zgłaszanie do PKW kandydatów na prezydenta, a także ponowne zgłaszanie kandydatów przez pełnomocników wyborczych komitetów, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja i które zawiadomiły PKW o zamiarze uczestnictwa w wyborach zarządzonych na 28 czerwca 2020 r. Oznacza to, że do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane 100 podpisów poparcia.

Do 12 czerwca pełnomocnicy wyborczy będą mogli zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, zaś obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane przez komisarzy wyborczych do 15 czerwca.

13 czerwca minie termin na zgłaszanie konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą, a 16 czerwca na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju.

Do 21 czerwca będzie możliwe wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą na wniosek ministra zdrowia uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.

Do 26 czerwca jest czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów.

Do 26 czerwca wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.

28 czerwca w godzinach od 7 do 21 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

/PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułRozdawali maseczki przed ratuszem, sanepid nałożył karę 10 tys. złotych za organizację zgromadzenia
Następny artykułKrólowa sportu, tenis i siatkówka plażowa…