Strona główna 0_Slider Weekend pod parą na rozpoczęcie wakacji

Weekend pod parą na rozpoczęcie wakacji

0

W ten weekend jaworzyńskie Muzeum Kolejnictwa zaprasza na spotkanie – oko w oko – z jedynym czynnym na Dolnym Śląsku parowozem TKt48-18.

Przez cały dzień organizowane będą przejazdy po tzw. Trasie Parowozowej, a każdy odwiedzający w tych dniach muzeum nie tylko będzie miał okazję obejrzeć autentyczny, zabytkowy parowóz przy pracy, ale także przyjrzeć się pracy Drużyny Parowozowej. Zwiedzanie Muzeum  Kolejnictwa na Śląsku to pasjonująca podróż przez świat zabytkowych maszyn. Ponad 60 lokomotyw, 70 wagonów, żurawie kolejowe i pług odśnieżny zajmują ok. 1,5 km torów. Ale to jeszcze nie wszystko.

Nowe ekspozycje o tematyce kolejowej zawierają również takie urządzenia, jak makiety kolejowe i wiele innych kolejowych pamiątek z XX wieku.

Wielką atrakcją Muzeum w Jaworzynie Śląskiej jest autentyczny parowóz Tomek oraz sala zabaw przygotowana z myślą o najmłodszych miłośnikach kolei.  Po wszystkich ekspozycjach oprowadza doświadczony przewodnik, który przybliży Państwu historię kolejnictwa. Na strudzonych pasjonatów podróży uruchomione zostanie Kolejowe Bistro – restauracja w autentycznym wagonie WARS.

„Weekend pod Parą” – są to dni, kiedy to parowóz Tkt48-18 jest uruchamiany, a Muzeum znów zamienia się w czynną parowozownię. Podczas tego weekendu zaprezentujemy czynności związane z obsługą, czyli obrządzanie parowozu, zobaczą Państwo pracę drużyny parowozowej, wnętrze budki maszynisty oraz obracanie parowozu na obrotnicy.

W niedzielę 28 czerwca  o godz. 13.00 dodatkową atrakcją będzie kuratorskie zwiedzanie Muzeum ZAKAMARKI  –  uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć m.in. zabytkowy dźwig węglowy THIELE & MAIWALD z 1920 r. (jedno z niewielu oryginalnych, przedwojennych urządzeń z inwentarza parowozowni w Jaworzynie) czy zapadnię kolejową Henschla z 1930 r. W trakcie spaceru zajrzą do pomieszczenia dawnego Warsztatu Pneumatycznego, Odlewni i Warsztatu. Na deser zejdą do autentycznego schronu z 1943 r.

/Informacja i zdjęcia organizatora/

Poprzedni artykułCo to są spieki kwarcowe?
Następny artykułZalety ogrzewania na podczerwień