Strona główna 0_Slider Świdniczanie ruszyli do urn. Kolejki przed lokalami, frekwencja zdecydowanie wyższa niż 5...

Świdniczanie ruszyli do urn. Kolejki przed lokalami, frekwencja zdecydowanie wyższa niż 5 lat temu

1

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, do godziny 12.00 swój głos w wyborach prezydenckich oddało niemal 7 mln 110 tys. z blisko 30 milionów uprawnionych do głosowania Polaków. Do południa frekwencja wyniosła 24,08%. Ile osób zagłosowało już w Świdnicy i gminach powiatu świdnickiego?

Do południa w województwie dolnośląskim frekwencja wyniosła 23,19%, a w powiecie świdnickim – 22,94%. W Świdnicy do lokali wyborczych udało się 25,70% uprawnionych do głosowania, w gminie Dobromierz – 18,65%, w gminie Jaworzyna Śląska – 20,30%, w gminie Marcinowice – 20,32%, w gminie Strzegom – 20,59%, gminie Świdnica – 20,96%, w Świebodzicach – 24,83%, w gminie Żarów – 20,30%.

mat. PKW

Zgodnie z danymi PKW, w Świdnicy najwyższą frekwencję odnotowano dotychczas w obwodowej komisji nr 12, mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 4. Do południa swój głos oddało tam 32,62% wyborców. Najmniejsze zainteresowanie wyborami było w obwodzie nr 19 znajdującym się w Szkole Podstawowej nr 6, gdzie do lokalu wybrało się 20,23% uprawnionych.

Podczas poprzednich wyborów prezydenckich w 2015 roku, w pierwszej turze głosowania, frekwencja do godziny 12.00 wyniosła w całej Polsce 14,61%. Na Dolnym Śląsku było to wówczas 12,88%, w powiecie świdnickim – 13,40%, a w Świdnicy – 14,25%.

W całym powiecie świdnickim uprawnionych do głosowania jest 121 817 wyborców, z czego ponad 43,5 tys. w Świdnicy, około 20 tys. w gminie Strzegom,  17 tys. w Świebodzicach, ponad 13,5 tys. w gminie Świdnica, ponad 9,5 tys. w gminie Żarów, około 8 tys. w gminie Jaworzyna Śląska, ponad 5 tys. w gminie Marcinowice i ponad 4 tys. w gminie Dobromierz.

Głosowanie potrwa do godziny 21.00. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Państwową Komisję Wyborczą, dotychczas nie odnotowano zdarzeń, które zakłóciłyby przebieg procesu wyborczego.

Przypominamy, do zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Plakaty, banery i ulotki poszczególnych komitetów wyborczych będą mogły pozostać na dotychczasowych miejscach. W czasie ciszy wyborczej nie mogą być jednak przemieszczane, np. na samochodach. Zabroniona jest agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje.

Również do zakończenia głosowania zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych sondaży opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania. Zabronione jest także pisanie komentarzy – łamiących zasady ciszy wyborczej – na portalach internetowych i w serwisach społecznościowych.

/mn/

Poprzedni artykułPo muflonie są sowa i jeleń. Lubachów wita gości
Następny artykułFaktoring aktywnie wspierający body leasing? Sprawdź czy się opłaca