Strona główna 0_Slider Ruszył maturalny maraton. Dezynfekcja rąk przed wejściem, ograniczony wstęp na teren szkół...

Ruszył maturalny maraton. Dezynfekcja rąk przed wejściem, ograniczony wstęp na teren szkół [FOTO]

2

Blisko 900 maturzystów z powiatu świdnickiego przystąpiło w poniedziałek do egzaminu dojrzałości. Podczas tegorocznych matur obowiązują szczególne wytyczne sanitarne, które zostały wprowadzone w związku z COVID-19. – Nie przejmujemy się tym, bardziej denerwujemy się przebiegiem samych egzaminów – wskazują absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

fot. II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

Maturalny maraton rozpoczął się 8 czerwca i potrwa do 29 czerwca. Podobnie jak w ubiegłych latach, maturzyści w pierwszej kolejności zmierzą się z językiem polskim na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. W kolejnych dniach odbędą się egzaminy z matematyki i języka angielskiego. W 2020 roku część ustna egzaminu maturalnego nie będzie przeprowadzana – za wyjątkiem zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Ogłoszenie wyników nastąpi 11 sierpnia.

W powiecie świdnickim do egzaminu dojrzałości przystąpi w sumie 881 absolwentów liceów oraz techników. Które przedmioty tegoroczni maturzyści wybierali najczęściej? Wśród języków obcych bezkonkurencyjny okazał się język angielski, który zdawać będzie aż 829 osób. Z kolei do egzaminu z języka niemieckiego przystąpi 74 absolwentów. Nieliczni zmierzą się z językami: francuskim (3 osoby), rosyjskim (2), włoskim (1) i hiszpańskim (1). W przypadku przedmiotów dodatkowych, 265 osób przystąpi do testu z geografii, 139 – biologii, 113 – fizyki, 62 – historii, 55 – chemii, 44 – informatyki, 25 – wiedzy o społeczeństwie, 9 – filozofii, 4 – historii sztuki, a jeden śmiałek zmierzy się z językiem łacińskim i kulturą antyczną.

Tegoroczne egzaminy maturalne odbywają się według szczególnych zasad sanitarnych, obejmujących kwestie dotyczące zachowania społecznego dystansu oraz dezynfekcji, w tym obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających – do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej, oraz konieczność ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku. Wprowadzony został także obowiązek dezynfekcji ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający. Każdy zdający musi też korzystać z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora, itd.

/mn/

Poprzedni artykułOsadzeni w świdnickim Areszcie wspierają maturzystów
Następny artykułUrząd Miejski w Żarowie zamknięty po wizycie osoby zakażonej SARS-CoV-2