Strona główna 0_Slider Pompują dla Wojtusia. Do charytatywnego #GaszynChallenge dołączyli strażacy z powiatu świdnickiego

Pompują dla Wojtusia. Do charytatywnego #GaszynChallenge dołączyli strażacy z powiatu świdnickiego

0

Z ogromnym odzewem spotkała się ogólnopolska akcja, której celem jest zbieranie pieniędzy na leczenie 18-miesięcznego Wojtka, cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni. Do internetowego wyzwania #GaszynChallenge dołączyli również druhowie z terenu powiatu świdnickiego.

mat. OSP Strzegom

18-miesięczny Wojtek z Galewic (woj. łódzkie) choruje na SMA. Rodzice chłopca postanowili zwrócić się o pomoc w zbiórce pieniędzy na kosztowną terapię. – W maju zeszłego roku w USA pojawiła się nowatorska terapia genowa, która działa inaczej niż lek dostępny w Polsce, wpływając bezpośrednio na uszkodzony gen SMN1 i pomagając dostarczyć odpowiednią ilość białka. Terapia ma też inną ważną zaletę, bo polega na jednorazowym podaniu, które wystarcza na całe życie. Mówi się, że jest to najdroższy lek świata, bo kosztuje ponad 2 miliony dolarów. Dla Wojtusia i innych dzieci z SMA to ogromna nadzieja na normalne życie i pozbycie się tych wszystkich rurek i sprzętów. Problem jest taki, że trzeba ją podać przed ukończeniem drugiego roku życia, a najlepiej jak najszybciej po otrzymaniu diagnozy, żeby choroba ukradła dziecku jak najmniej zdrowia – wyjaśniają rodzice malucha.

Póki co, na leczenie Wojtka przekazano prawie 7,5 mln złotych. W celu wsparcia zbiórki, w połowie maja, z inicjatywy druha Marcina Topora z OSP w Gaszynie, rozpoczęła się akcja #GaszynChallenge. – Zasady bardzo proste, osoby nominowane muszą wykonać 10 pompek. Jeżeli wykonają ćwiczenie – wpłacają minimum 5 zł, jeżeli nie – wpłacają minimum 10 zł na konto Wojtusia. Osoby nominowane mają 48 godzin na wykonanie zadania i mogą nominować minimum 3 osoby – tłumaczy strażak.

Akcja błyskawicznie zaczęła zataczać coraz szersze kręgi, szybko docierając do różnych zakątków kraju. Wyzwanie zaczęli podejmować nie tylko strażacy, ale także policjanci, sportowcy oraz samorządowcy. Dzięki temu na koncie akcji znalazło się już ponad 167 tys. złotych. Do #GaszynChallenge przyłączyli się także strażacy z regionu, w tym m.in. z OSP Strzegom, OSP Rogoźnica, OSP Dobromierz, czy też OSP Pastuchów.

/opr. mn/

Poprzedni artykułWypadek na 35-tce na wylocie ze Świdnicy do Wałbrzycha [Aktualizacja]
Następny artykułRozdawała maseczki, została ukarana. 10 tysięcy zł na grzywnę zebrano błyskawicznie