Strona główna 0_Slider Po raz pierwszy od 52 lat nie będzie obozów harcerskich w świdnickiej...

Po raz pierwszy od 52 lat nie będzie obozów harcerskich w świdnickiej bazie w Niesulicach. Co w zamian?

5

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Świdnicki Hufiec ZHP poinformował, że nie jest w stanie ich spełnić i po raz pierwszy w 52-letniej historii świdnickiej bazy w Niesulicach kolonii i obozów harcerskich nie będzie. Jest jednak alternatywa!

Zdjęcie Hufiec ZHP w Świdnicy

Obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala na potwierdzenie, że wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2020 r. będzie mógł się odbyć, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Sytuacja nadal jest dynamiczna i może ulec zmianie.

Wytyczne dla organizatorów wypoczynku

Wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. Obiekty powinny być przeznaczone dla wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie trwania wypoczynku należy ograniczyć odwiedziny ze strony osób z zewnątrz.

W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2 na 1 osobę. Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę.

Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów, włączników itp. Organizator wypoczynku zobowiązany jest do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice.

Bezpieczny wypoczynek

Podczas jedzenia powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł.

Organizator jest zobowiązany do opracowania szczegółowego regulaminu uczestnictwa w wypoczynku i przeszkolenia zatrudnionej kadry. Ma również obowiązek zapewnić stałą obecność pielęgniarki lub możliwość szybkiej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem.

Z pomieszczenia do prowadzenia zajęć należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować czy wyczyścić. Organizacja zajęć musi być zaplanowana w taki sposób, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu.

Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, przez wyznaczenie przestrzeni dla konkretnej grupy.

Organizator zobowiązany jest również do ustalenia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami np. w przypadku sytuacji podejrzenia zakażenia lub wystąpienia jakichkolwiek komplikacji podczas pobytu na wypoczynku.

Wakacje w Niesulicach bez harcerskich obozów

Tegoroczny wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży został obwarowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej licznymi procedurami oraz reżimami sanitarnymi, których zdecydowana większość organizatorów nie jest w stanie spełnić. Dobro i bezpieczeństwo dzieci oraz wychowawców i personelu jest dla nas priorytetem i dlatego też, z wielkim bólem w sercu, podjęliśmy decyzję o nieorganizowaniu obozów i kolonii w Harcerskiej Bazie Obozowej w Niesulicach w sezonie 2020. Tę trudną decyzję podjęliśmy w oparciu o aktualny poziom rozwoju epidemii w Polsce, po głębokiej analizie stanu obecnego i zakładając możliwy przyszły rozwój sytuacji, a raczej jej nieprzewidywalność – zawiadamiają w komunikacie świdniccy harcerze.

Wakacje w bazie w Niesulicach nad jeziorem Niesłysz organizowane były przez ostatnie 52 lata. – To pozwalało nam utrzymywać płynność i stabilność naszych działań oraz umożliwiało stałe podwyższanie standardu obozowania. Staraliśmy się nigdy nie zawieść zaufania rodziców, a coroczne powroty uczestników oraz pełna rekrutacja na sezon 2020 (zamknięta na pół roku przed sezonem), są tego dobitnym dowodem. Przygotowania do lata 2020 rozpoczęliśmy już w 2019 roku: zakupiliśmy nowe namioty, rozpoczęliśmy remont obieralni warzyw i kuchni oraz przygotowaliśmy projekt na wykonanie nowej studni – ujęcia wody pitnej i do celów sanitarnych – czytamy na stronie Hufca ZHP w Świdnicy.

Do decyzji Hufca rodzice dzieci i młodzieży podeszli z ogromnym zrozumieniem, Wielu z nich zdecydowało o pozostawieniu wpłaconych już za za liczek a konto wakacji w 2021 roku lub na bieżąca działalność harcerską. – Z wielką przykrością przyjęliśmy wiadomości dotyczące tegorocznego wypoczynku. Jest nam bardzo przykro, ale doskonale rozumiemy Państwa decyzję. W imieniu rodziców dzieci mam do Państwa prośbę. Chcemy nasze zaliczki przekazać jako darowiznę na potrzeby Hufca i obozów w Niesulicach. Prosimy o wskazanie formalnej drogi, którą należy się w tej sytuacji poruszać. Oczywiście obóz letni 2021 jest z naszej strony aktualny (…) i niniejszym rezerwuję dwa miejsca dla C… i dwa dla K… (…) – to tylko jeden z licznych komentarzy na fb „Niesulice – obozy i kolonie – ZHP Świdnica”.

Harcerze zapraszają na rodzinne biwaki

Podejmowany latem wysiłek organizacji letniego wypoczynku dla setek dzieci i młodzieży procentował środkami finansowymi, które pozwalały na organizowanie zajęć i utrzymanie hufca przez cały rok.

Sytuacja w jakiej obecnie znajdujemy się stawia przed nami pytanie jak przetrwać do przyszłego sezonu, bez organizacji tegorocznych obozów. Jesteśmy na etapie przygotowywania oferty Leśnych Biwaków Rodzinnych #loveNiesulice. Będzie ona dostępna na naszych stronach i na FB. Być może warunki i okoliczności pozwolą nam chociaż w takim wydaniu spędzić wspólnie czas w Niesulicach. Zapraszam do wakacji w Niesulicach, innych niż zawsze. Może zamiast szukać miejsca wypoczynku, gdzieś w Polsce, przyjedziesz do nas na bazę… Ty, Twoja rodzina, znajomi. Wspólnymi siłami dotrwamy do przyszłego sezonu – piszą z nadzieją świdniccy harcerze.

/MEN, GIS, opr. red./

Poprzedni artykułPrezenty na Dzień Dziecka rozdane! [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułSzpitalny Oddział Ratunkowy już działa