Strona główna 0_Slider Po naszych publikacjach prezydent Świdnicy częściowo wywiąże się z obietnic. Milion zł...

Po naszych publikacjach prezydent Świdnicy częściowo wywiąże się z obietnic. Milion zł więcej na zabytki

5

Rada Miejska w Świdnicy przyjęła dwa miesiące później niż zwykle uchwałę o dofinansowaniu remontów obiektów zabytkowych w Świdnicy. Po naszych publikacjach prezydent Świdnicy znalazła dodatkowy milion złotych, by przynajmniej w części wywiązać się z obietnic danych gospodarzom dwóch największych obiektów sakralnych w mieście.

Świdnickiej katedrze Beata Moskal-Słaniewska listownie odmówiła środków na realizowany ogromny projekt konserwacji zabytku, z gospodarzami Kościoła Pokoju nie rozmawiała w ogóle. Wcześniej prezydent Świdnicy publicznie obu obiektom obiecywała wsparcie do realizacji obecnie przeprowadzanych projektów remontowych. Katedra nie otrzymała ani złotówki, Kościół Pokoju tylko część z przyobiecanego 1,5 mln zł.

Pod koniec kwietnia Rada Miejska miała głosować nad dofinansowaniem prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach zlokalizowanych na terenie Świdnicy, które wpisane są do rejestru zabytków lub znajdują się w gminnej ewidencji zabytków. Wpłynęły aż 83 wnioski, ale urząd miejski zakwalifikował do realizacji tylko 4 z nich. Żaden z czterech przyjętych wniosków nie dotyczył katedry i Kościoła Pokoju. Najwięcej – 198 tysięcy dofinansowania – za to miała dostać kamienica, w której przed rokiem mieszkanie kupił Leszek Mazurek, mąż prezydent Świdnicy. Nikt nie kwestionował potrzeby przeprowadzenia remontu elewacji XIX-wiecznej kamienicy przy placu Tysiąclecia Państwa Polskiego 2. Kwestią budząca zdumienie była postawa prezydent miasta, która brak środków na wsparcie katedry tłumaczyła trudnościami finansowymi miasta (dlaczego nie chciała kontynuować wsparcia dla Kościoła Pokoju, nie tłumaczyła wcale), ale nie żałowała środków na obiekt, w który jest jej bliski z powodów prywatnych.

Po publikacji na Swidnica24.pl, pierwotny projekt uchwały nie trafił pod obrady. Prezydent miasta dwa miesiące szukała i znalazła dodatkowy milion złotych na dofinansowanie zabytków. Katedra otrzyma obiecywane pół miliona złotych, Kościół Pokoju 250 tysięcy. Dlaczego tyle? Z tego Beata Moskal-Słaniewska nie tłumaczyła się. Parafia ewangelicko-augsburska złożyła wniosek na ok. 500 tysięcy złotych (mimo że miała obiecane znacznie więcej). Właśnie taka kwota jest potrzebna na uzupełnienie wkładu własnego do projektu o wartości prawie 20 milionów złotych, którego realizacja dobiega końca. Maleńka parafia przez prezydent Świdnicy została postawiona w dramatycznej sytuacji. Kościół utrzymuje się przede wszystkim z ruchu turystycznego, który z powodu pandemii był wstrzymany, a obecnie jest bardzo niewielki. Brakujące środki zbierane są poprzez portal zrzutka.pl. Prezydent nie poinformowała z wyprzedzeniem, że mogą być problemy z miejską dotacją, nie dając tym samym szansy na poszukanie innego sponsora.

Po weryfikacji pierwotnego zamiaru, do realizacji zostało przyjętych 8 z 83 poprawnie złożonych wniosków. Kto o tym decydował, nie wiadomo. W uzasadnieniu uchwały nie ma o tym słowa.

Radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek, by uchwałę podzielić na dwie osobne; jedna dotyczącą obiektów sakralnych, drugą – kamienic. Za pomysłem głosowało 10 radnych, 12 było przeciw.

Radny Jan Jaśkowiak zapytał, czy prezydent Świdnicy przeprosi Bożenę Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej za niezrealizowaną obietnicę. – Złożyłam tylko ustnie deklarację podczas wizyty w Kościele Pokoju, nie na piśmie (deklaracja padła podczas oficjalnej konferencji, inaugurującej nowy projekt konserwacji Kościoła Pokoju, przyp. red.) – odpowiedziała Beata Moskal-Słaniewska dodając, że właśnie teraz tę deklarację realizuje. Przypomnijmy, dwa miesiące temu prezydent tej ustnej deklaracji nie zamierzała zrealizować.

Na mocy przyjętej dzisiaj – 19 głosami za i przy 3 wstrzymujących się – uchwały, dotacje otrzymają:

– Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Kazimierza Pułaskiego 24 w Świdnicy na remont elewacji – 188 000,00 zł

– Wspólnota Mieszkaniowa przy pl. 1000-lecia Państwa Polskiego 2 w Świdnicy, Remont elewacji. Etap I elewacja boczna – 198 000,00 zł

– Parafia Rzymskokatolicka pw. Św.Stanisława i Św.Wacława w Świdnicy, Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej – 500 000,00 zł

– Parafia Ewangelicko-Augsburska pw. Św. Trójcy w Świdnicy, Konserwacja i renowacja drewnianego obiektu zabytkowego UNESCO -Kościoła Pokoju w Świdnicy – cz. 3. – 250 000,00 zł

– Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Kazimierza Pułaskiego 51 w Świdnicy, Remont dachu – 119 000,00 zł,

– Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Świętokrzyskiej 2 w Świdnicy, Opracowanie dokumentacji remontu elewacji bocznej i tylnej – 3 000,00 zł

– Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Komunardów 20 w Świdnicy, Remont elewacji frontowej. Etap II – 66 000,00 zł

– Wspólnota Mieszkaniowa przy pl. Grunwaldzkim 5 w Świdnicy, Remont dachu i elewacji frontowych – 146 000,00 zł

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułNajdrożej i najgorzej. Transmisje sesji Rady Miejskiej w Świdnicy
Następny artykułPoważny wypadek na łączniku autostradowym. Wezwane pogotowie lotnicze