Strona główna 0_Slider Niezwykły Szlak Zabytków Techniki na Dolnym Śląsku. Wybierz się w podróż!

Niezwykły Szlak Zabytków Techniki na Dolnym Śląsku. Wybierz się w podróż!

0

Najstarszy młyn papierniczy w Polsce, kolejka wąskotorowa, folwark, kopalnia, dom tkaczy, elektrownia wodna – w sumie 22 obiekty znalazły się na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. Pasjonaci, ratujący przed zapomnieniem obiekty i urządzenia industrialne, w Muzeum Technik Rolniczych w Piotrowicach Świdnickich podpisali porozumienie o współpracy.

Na zdj.: Piotr Gerber, Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, Cezary Przybylski

– Mamy nadzieję, że wspólnie będziemy mieli większą siłę przebicia i zachęcimy turystów do odwiedzin – mówił Piotr Gerber, prezes Fundacji Ochrony dziedzictwa Przemysłowego Ślaska, która w naszym regionie prowadzi trzy placówki – Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz Muzeum Techniki Rolniczej w starym folwarku w Piotrowicach Świdnickich (na zdj.). Fundacja jest koordynatorem projekt, powierzonego przez samorząd Dolnego Śląska.

– Nie tylko na Dolnym Śląsku zaczyna przeważać idea współpracy. Jeszcze niedawno każdy skupiał się na promocji własnego miejsca. W tej chwili turyści są niesamowicie mobilni i nie będą się skupiać na jednym miejscu. Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki fantastycznie wpisuje się w działania promocyjne województwa dolnośląskiego. Przy współpracy z działem promocji Urzędu Marszałkowskiego, przy wykorzystaniu środków unijnych z przyszłego okresu programowania, na pewno gałąź gospodarki jaką jest turystyka będziemy mogli wspomóc – podkreślał marszałek Cezary Przybylski. Ta pomoc w dobie pandemii jest ogromnie potrzebna. – Turyści wracają, ale bardzo powoli. Jest ciężko – mówi Piotr Gerber.

Impulsem do stworzenia Szlaku Zabytków Techniki była śląska Industriada, doroczne święto, podczas którego prezentują się tamtejsze obiekty związane z historią przemysłu, motoryzacji czy rzemiosła. Za wzór posłużyła także Dolina Pałaców i Ogrodów. – Za każdym takim pałacem stał jednak trud tysięcy kobiet i mężczyzn. Pracowników fabryk, hut i przędzalni. Kolejarzy, górników i tkaczy, których codzienna praca kształtowała krajobraz kulturowy regionu – podkreślają pomysłodawcy Szlaku Zabytków Techniki. Mapa ma być nowoczesnym i wygodnym narzędziem do odnajdywania najcenniejszych zabytków techniki. Znajdują się na niej:

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzych
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej
Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie
Młyn papierniczy w Dusznikach Zdrój
Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim
Młyn Hilberta w Dzierżoniowie
Elektrownia Wodna Wrocław I
Huta Szkła Julia w Piechowicach
Młyn Gospodarczy w Siedlimowicach
Stara Kopalnia Uranu – Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna w Kletnie
Muzeum Powozów w Galowicach
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Centrum Kulturalne Szybie Witold
Wieża Nadszybowa Teresa w Wałbrzychu wraz z Muzeum Motoryzacji
Kolejka Wąskotorowa w Krośnicach
Gazownia Sobótka
Centrum Edukacji Hydropolis
Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich
Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu oraz Most kolejowy w Pilchowicach.

Porozumienie o współpracy podpisali dzisiaj przedstawiciele wszystkich obiektów. Pierwsze informacje można znaleźć na stronie mapazabytków.pl. Mapa ma powstać także w wersji papierowej.

/asz/

Poprzedni artykułKuriozalny błąd arbitra, Piech okradziony z gola… [VIDEO]
Następny artykułNa kogo oddasz głos w II turze wyborów prezydenckich? [SONDA]