Strona główna 0_Slider Maturalny maraton na nadzwyczajnych zasadach. Świdnickie szkoły gotowe na przeprowadzenie egzaminów

Maturalny maraton na nadzwyczajnych zasadach. Świdnickie szkoły gotowe na przeprowadzenie egzaminów [FOTO]

0

Około 272 tys. absolwentów liceów i techników z całego kraju przystąpi w tym roku do matur. Pod wieloma względami będzie to wyjątkowy egzamin dojrzałości. Jego termin został przełożony o ponad miesiąc ze względu na epidemię koronawirusa, zaś maturzyści oraz kadra pedagogiczna będą musieli stosować się do licznych wytycznych sanitarnych. W świdnickich szkołach zdecydowano się również na wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności, zupełnie nie związanych z epidemią.

Egzaminy będą przeprowadzane także w klasach. Na zdjęciu I LO i dyrektor Robert Kaśków

Maturalny maraton rozpocznie się 8 czerwca i potrwa do 29 czerwca. Podobnie jak w ubiegłych latach, maturzyści w pierwszej kolejności zmierzą się z językiem polskim na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. W kolejnych dniach odbędą się egzaminy z matematyki i języka angielskiego. W 2020 roku część ustna egzaminu maturalnego nie będzie przeprowadzana – za wyjątkiem zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Ogłoszenie wyników nastąpi 11 sierpnia.

W powiecie świdnickim do egzaminu dojrzałości przystąpi w sumie 881 absolwentów liceów oraz techników. Które przedmioty tegoroczni maturzyści wybierali najczęściej? Wśród języków obcych bezkonkurencyjny okazał się język angielski, który zdawać będzie aż 829 osób. Z kolei do egzaminu z języka niemieckiego przystąpi 74 absolwentów. Nieliczni zmierzą się z językami: francuskim (3 osoby), rosyjskim (2), włoskim (1) i hiszpańskim (1). W przypadku przedmiotów dodatkowych, 265 osób przystąpi do testu z geografii, 139 – biologii, 113 – fizyki, 62 – historii, 55 – chemii, 44 – informatyki, 25 – wiedzy o społeczeństwie, 9 – filozofii, 4 – historii sztuki, a jeden śmiałek zmierzy się z językiem łacińskim i kulturą antyczną.

Szczególne zasady bezpieczeństwa

Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania tegorocznych egzaminów maturalnych. Wśród obowiązkowych zasad podkreślone zostały w szczególności kwestie dotyczące zachowania społecznego dystansu oraz dezynfekcji, w tym obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających – do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej, oraz konieczność ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.

Aula II LO gotowana do matur. Na zdjęciu dyrektor Jacek Iwancz

Obligatoryjna będzie także dezynfekcja ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający. Każdy zdający będzie musiał korzystać z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora, itd.

Za zabezpieczenie sal, komisji i uczestników matur, które powinny być zgodne z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia, odpowiadają bezpośrednio dyrektorzy każdej placówki, w której odbywać się będą egzaminy maturalne. Środki finansowe na dokonanie niezbędnych zakupów zgodnych z potrzebami szkoły, zabezpieczone są w planach finansowych każdej placówki – wskazuje Piotr Dębek, rzecznik prasowy świdnickiego starostwa powiatowego.

Świdnickie szkoły czekają na maturzystów

W III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy do egzaminu dojrzałości przystąpi ponad stu absolwentów. – Jesteśmy przygotowani na przeprowadzenie egzaminów. Wszystkie procedury są nie tylko przygotowane, ale i wdrożone. Zespoły nadzorujące zostały przeszkolone, odbyły się również spotkania z maturzystami, podczas których przeprowadzone zostały szkolenia z procedur bezpieczeństwa. Szkoła będzie otwarta oczywiście tylko dla pracowników i dla zdających. W szkole nie będzie przebywał nikt postronny. Uczniowie będą wchodzić do szkoły różnymi wejściami – bezpośrednio do sal. Zwiększyliśmy ilość sal, aby przebywało w nich mniej abiturientów, zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a także zalecaniami Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Pozostaje tylko wierzyć, że uczniowie jak zawsze przyjdą świetnie przygotowani i jak najlepiej napiszą maturę. Mam nadzieję, że matura przebiegnie w niezakłóconym rytmie – mówi Krzysztof Frączek, dyrektor III LO.

Na organizację matury w pełni gotowe jest również I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, w którym do egzaminów przystąpi 125 absolwentów. – Wszystko jest już przygotowane na egzamin i czekamy na naszych maturzystów – zapewnia dyrektor Robert Kaśków, przypominając przy tym o ograniczeniach dotyczących wstępu na teren szkoły. – Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej są tu jednoznaczne – na teren szkoły mogą wejść wyłącznie pracownicy, maturzyści i nikt więcej. Chociaż zwyczajowo rodzice przychodzili kibicować i sekundować swoim dzieciakom, tym razem nie zostaną wpuszczeni właśnie ze względu na konieczność zachowania rygoru sanitarnego i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa dla naszych uczniów – dodaje Kaśków.

W świdnickich placówkach zdecydowano się także na podjęcie dodatkowych działań mających związek z fałszywymi alarmami bombowymi, do których doszło podczas ubiegłorocznych matur. W tym roku sale egzaminacyjne, po tym, jak zostaną przygotowane do egzaminów, zostaną zaplombowane. Ograniczony będzie też dostęp do szkolnych budynków, co ma uniemożliwić dostanie się na ich teren osób postronnych i usprawnić akcję policji w razie ewentualnych alarmów.

/mn/
Zdjęcia z I LO i II LO Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSą kolejne zakażenia w powiecie świdnickim
Następny artykułTransmisja na żywo widowiska „Mały Książę” [KONKURS]