Strona główna 0_Slider Maraton egzaminacyjny przed ósmoklasistami

Maraton egzaminacyjny przed ósmoklasistami

0

Od jutra warto trzymać kciuki za powodzenie w egzaminach, do których przystąpi 347 700 uczniów w Polsce. Zdobywaną w szkole podstawowej wiedzę z języka polskiego, matematyki i języków obcych sprawdzi 1387 ósmoklasistów z powiatu świdnickiego.

To drugi po likwidacji gimnazjów egzamin, do którego przystąpią uczniowie ośmioklasowej szkoły. Po perturbacjach ze zmianami systemu oświatowego w Polsce, dzieci stanęły przed kolejnym wyzwaniem. Z powodu pandemii od połowy marca nauka odbywa się zdalnie. Uczniowie klas ósmych dopiero w maju zyskali możliwość uczestniczenia w prowadzonych na żywo konsultacjach z nauczycielami. Pierwszy, kwietniowy termin egzaminów został odwołany, na wyznaczenie kolejnego ósmoklasiści czekali do 24 kwietnia.

Szkoły dzisiaj przygotowują się do zrealizowania trzydniowych egzaminów w rygorze sanitarnym. Uczniowie będą siedzieli w co najmniej 2-metrowej odległości od kolegów, będą wchodzić pojedynczo i nie będą mieli bezpośredniego kontaktu z nauczycielami. – Napiszą egzamin bez zasłaniania nosa i ust, ale wszyscy nauczyciele będą w maseczkach – mówi Alicja Matysik, dyrektorka Szkoły podstawowej nr 2 w Świdnicy. Tutaj do egzaminów przystąpi 28 uczniów. – Nie mamy problemu z organizacją. Język polski i matematykę uczniowie napiszą w sali gimnastycznej i sali lekcyjnej, egzaminy językowe w trzech salach lekcyjnych.

Maraton rozpocznie się we wtorek, 16 czerwca od egzaminu z języka polskiego. Na jego napisanie uczniowie będą mieli 120 minut. Dodatkowe 60 minut otrzymają osoby, którym przysługuje dostosowanie warunków egzaminów. Matematykę zaplanowano na 17 czerwca, a maraton zakończy w czwartek egzamin z nowożytnych języków obcych. Ósmoklasiści z powiatu świdnickiego w zdecydowanej większości wybrali język angielski. Egzamin z języka niemieckiego napisze tylko 46 osób.

Wyniki zostaną ogłoszone 31 lipca.

/asz/