Strona główna 0_Slider Mamy awans do III ligi! Świdnica po ponad pół wieku wraca na...

Mamy awans do III ligi! Świdnica po ponad pół wieku wraca na szczebel makroregionalny!

1

Piłkarski sezon 2019/2020 z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami w historii świdnickiego futbolu. To już pewne w 100% – Świdnica po ponad 50 latach wraca na szczebel makroregionalny rozgrywek seniorskich, składający się z co najmniej czterech województw. Wszystko za sprawą świetnej postawy biało-zielonej ekipy Dabro-Bau Polonii-Stali Świdnica w zakończonej kampanii rozgrywkowej…

Świdniccy piłkarze okazali się najlepsi w sezonie 2019/2020 w rozgrywkach dolnośląskiej IV ligi. Za swoimi plecami zostawiliśmy między innymi niedawnego trzecioligowca – Lechię Dzierżoniów, Bielawiankę Bielawa, Piasta Nowa Ruda, Moto-Jelcza Oława, czy niespodziewanego wicemistrza ligi – Sokoła Wielka Lipa. W przedwcześnie zakończonym sezonie ze względu na pandemię koronawirusa, zespół prowadzony przez trenera Rafała Markowskiego wygrał 12 z 16 rozegranych spotkań, legitymując się świetnym bilansem goli 33:9.

To niezwykle ważny moment dla świdnickiej piłki nożnej. Zmagań seniorów na szczeblu makroregionalnym składającym się z minimum czterech województw nie byliśmy świadkami od kilkudziesięciu lat. W tym czasie były występy w III lidze, ale teren rozgrywek ograniczał się do jednego, bądź maksymalnie dwóch województw (rozgrywki dolnośląsko-lubuskie). Nie było możliwości walki z takimi tuzami i z tak uznanymi markami piłkarskimi, do jakiej dojdzie w sezonie 2020/2021.

Zaczynając jednak od początku, w połowie lat sześćdziesiątych Polonia Świdnica występowała w śląskiej III lidze, ale spadła do ligi regionalnej. Kolejny dobry okres to lata dziewięćdziesiąte. Nasi piłkarze byli bliscy awansu do II ligi i wdrapania się na szczebel ogólnopolski. Niestety ta sztuka się nie udała. Po raz kolejny walczyliśmy w sezonach 2007/2008 i 2008/2009. Świdniczanie przegrali dwa baraże o awans do II ligi, najpierw z Czarnymi Żagań, a następnie Zagłębiem Sosnowiec. Jak się okazało na kolejny atak trzeba było poczekać około dekadę.

Teraz Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica pisze nową, piękną historię. Biało-zieloni oficjalnie awansowali do zreformowanej kilka lat temu III ligi, która jest już rozgrywkami makroregionalnymi, skupiającymi drużyny z następujących województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego. Piłkarskim kibicom nie trzeba zapewne przedstawiać niektórych grających tam drużyn: Ruchu Chorzów, Polonii Bytom, Rekordu Bielsko Biała, ROW-u Rybnik, czy choćby walczących również o awans w barażu Szombierek Bytom. Do tego dojdzie walka choćby z rezerwami ekstraklasowców – Górnikiem Zabrze i Zagłębiem Lubin.

Miejski Klub Sportowy Polonia-Stal Świdnica od samego początku kontynuuje piękne tradycje dwóch klubów sportowych – najstarszego w mieście Polonii Świdnica i Stali Świdnica. Po połączeniu do którego doszło w 2014 roku, biało-zieloni skrupulatnie szykowali się do zrealizowania celu, jakim był awans na wyższy szczebel rozgrywkowy niż dotychczas. Po sezonie 2015/2016 doszło do reformy rozgrywek i od tego czasu graliśmy w dolnośląskiej IV lidze. Szykowanie się do ataku na makroregionalną III ligę i mocna próba przetarcia nastąpiła już w poprzednich rozgrywkach. Świdniczanie zajęli trzecie miejsce na podium, ustępując tylko Śląskowi II Wrocław i Górnikowi Wałbrzych. Obie drużyny zdołaliśmy jednak pokonać w rundzie rewanżowej. W sezonie 2019/2020 nasza drużyna uznawana była już przez wielu za faworyta rozgrywek i w tej roli spisała się znakomicie! Warto było czekać, warto były skrupulatnie wykonywać krok po kroku i realizować wymarzony cel, jaki w końcu udało się osiągnąć!

To zasługa i sukces każdego piłkarza, każdego trenera, kierownika, członków sztabu szkoleniowego, zarządu, jaki i wszystkich kibiców, którzy wspierali ekipą biało-zielonych. Sukces byłby także niemożliwy gdyby nie pomoc sponsorów i partnerów naszego klubu: Urząd Miasta Świdnica. Przedsiębiorstwo Utylizacji Odpadów, Dabro-Bau, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, JAKO Polska, Wod-Kan-Bud, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Cukiernia Kasia, Sad Burkatów, Fundacja ARP, Szkoła Podstawowa nr 6

Obecny skład grupy trzeciej III ligi:
Polonia Bytom
Ruch Chorzów
MKS Kluczbork
Rekord Bielsko Biała
Gwarek Tarnowskie Góry
Pniówek Pawłowice Śląskie
Górnik II Zabrze
Lechia Zielona Góra
Ślęza Wrocław
Foto-Higiena Gać
Miedź II Legnica
ROW 1964 Rybnik
Stal Brzeg
Zagłębie II Lubin
Piast Żmigród
Warta Gorzów Wielkopolski
Polonia Nysa
Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica
Szombierki Bytom / LKS Goczałkowice Zdrój

Ramowy terminarz rundy jesiennej III ligi:
1. kolejka – sobota, 8 sierpnia
2. kolejka – środa, 12 sierpnia
3. kolejka – sobota, 15 sierpnia
4. kolejka – sobota, 22 sierpnia
5. kolejka – środa, 26 sierpnia
6. kolejka – sobota, 29 sierpnia
7. kolejka – sobota, 5 września
8. kolejka – sobota, 12 września
9. kolejka – sobota, 19 września
10. kolejka – sobota, 26 września
11. kolejka – sobota, 3 października
12. kolejka – sobota, 10 października
13. kolejka – sobota, 17 października
14. kolejka – sobota, 24 października
15. kolejka – sobota, 31 października
16. kolejka – sobota, 7 listopada
17. kolejka – sobota, 14 listopada
18. kolejka – sobota, 21 listopada
19. kolejka – sobota, 28 listopada

Znakomite występy w lidze szły w parze z równie dobrą postawą w rozgrywkach Pucharu Polski. Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica jest już w wielkim finale Podokręgu Wałbrzych Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Wygraliśmy 6 pojedynków, a w decydującym boju zmierzymy się z niespodziewanym przedstawicielem klasy A – Śnieżnikiem Domaszków (4 lipca). Do tej pory ograliśmy Sudety Dziećmorowice, Czarnych Wałbrzych, Orła Lubawka, MKS Szczawno Zdrój, AKS Strzegom i Bielawiankę Bielawa. Wygrana ze Śnieżnikiem pozwoliłby nam awansować na szczebel wojewódzki Pucharu Polski. Tam spotkałyby się cztery najlepsze ekipy – mistrzowie swoich stref. Awans na szczebel ogólnopolski wywalczy tylko jedna drużyna. Przypomnijmy, że najbliżej tego celu byliśmy ostatnio w 2015 roku. W wielkim dolnośląskim finale ulegliśmy Ślęzie Wrocław 0:2. Piłkarze ze stolicy Dolnego Śląska trafili następnie na pierwszoligową Bytovię Bytów, ulegając jej 0:1. Nam marzy się z pewnością powtórzenie sukcesu sprzed 16 lat (2004 rok). Wtedy to do Świdnicy zawitała już na szczeblu ogólnopolskim Pucharu Polski pierwszoligowa Pogoń Szczecin, wygrywając nieznacznie 3:2.

/MDvR/

Poprzedni artykułW dniu św. Brata Alberta wsparli bezdomnych spoza schroniska
Następny artykułKoronawirus w powiecie świdnickim. Jedno nowe zachorowanie, jedenasta ofiara