Strona główna 0_Slider Koniec z wciskaniem na ulicy noży czy perfum? Chcą uregulować handel obwoźny...

Koniec z wciskaniem na ulicy noży czy perfum? Chcą uregulować handel obwoźny i obnośny

6

Nie każdy życzy sobie nagabywania na ulicy i nachalnego nakłaniania do kupna jakiegoś towaru. Do tej pory mieliśmy problem z ukróceniem takiego zachowania handlarzy – mówi Edward Świątkowski ze Straży Miejskiej w Świdnicy. Na najbliższej sesji Rada Miejska będzie głosowała nad projektem uchwały, która ściśle wskazuje, gdzie taki handel na miejskich terenach może się odbywać.

Jednym z miejsc, gdzie można będzie handlować, ma być parking przy ul. Mieszka I

W tej chwili kwestię handlu poza wyznaczonymi do tego celu placami regulują ogólne przepisy, dotyczące zajmowania pasa drogowego. Na tej jednak podstawie trudno powstrzymać handel obnośny, gdy sprzedający „z ręki” oferuje np. noże, perfumy czy wycieraczki samochodowe. – Nowa uchwała otwiera możliwość uregulowania handlu. Gdy nie mieliśmy wskazanych miejsc na terenach gminnych, sprawa była problematyczna – mówi Edward Świątkowski ze świdnickiej Straży Miejskiej.

„Podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia miejsc do prowadzenia handlu obwoźnego i obnośnego poza targowiskami zmierza do uregulowania warunków prowadzenia działalności handlu obwoźnego i obnośnego na terenie stanowiącym własność Gminy Miasto Świdnica lub będącym w jego zarządzie, co przyczyni się do uregulowania niekorzystnych skutków łamania prawa związanego ze spokojem i porządkiem publicznym, zakłócaniem estetyki i harmonii architektury miasta oraz zapewnieniem swobodnego przemieszczania się pieszych. Osoby zajmujące się nielegalną sprzedażą wprowadzają nierówną konkurencję między handlującymi, którzy opłacają miejsce sprzedaży a tym samym ujmują ten koszt w cenie towaru. Handel obwoźny i obnośny może być prowadzony jedynie na specjalnie wyznaczonych miejscach” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Projekt uchwały o miejscach do handlu obwoźnego i obnośnego poza targowiskami wskazuje cztery lokalizacje, gdzie taki handel w Świdnicy będzie można prowadzić (po uzyskaniu zezwolenia i uiszczeniu opłaty). Trzy z nich dotyczą tylko terminu od 27.10 do 2 listopada w lokalizacjach przy cmentarzach – Al. Brzozowa, ul. Słowiańska i ul. Łukasińskiego. Czwarte miejsce – całoroczne – to parking na ulicy Mieszka I, tuz obok targowiska „Społem” PSS. Ta lokalizacja jest zaskakująca, bowiem tuż obok jest największy plac targowy, na którym swobodnie można wykupić miejsce. Zgoda na zajecie parkingu przez handlujących warzywami czy drobiem zdecydowanie pogarsza stan bezpieczeństwa w targowe czwartki, powoduje także ogromna uciążliwość dla okolicznych mieszkańców. Klienci nie mają gdzie zaparkować samochodów i zastawiają tereny nad rzeką Bystrzycą, na prywatnych podwórzach i na chodnikach wzdłuż ulic Równej i Mieszka I.

Projekt uchwały wskazuje także na możliwość prowadzenia handlu obwoźnego i obnośnego „w obrębie wyznaczanych stoisk podczas imprez i uroczystości organizowanych przez Gminę Miasto Świdnica, takich jak: festiwale, festyny, jarmarki, kiermasze oraz imprezy okolicznościowe, Dni Świdnicy, Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości”.

Jak podkreśla Edward Świątkowski, taka klarowna regulacja ukróci wszelkie dyskusje i rozwieje wątpliwości. Za handel poza wyznaczonymi miejscami na terenach należących do miasta lub pozostających w jego zarządzie będzie można ukarać mandatem do 500 złotych lub skierować sprawę do sądu.

Nad projektem uchwały radni będą głosować 18 czerwca 2020 roku.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykuł„Świdnica w latach 1945-1947”. Wystawa stanęła na pl. Grunwaldzkim
Następny artykułTransmisja na żywo widowiska „Mały Książę” [ROZWIĄZANIE KONKURSU]