Strona główna Wydarzenia Świebodzice Dostała grzywnę za rozdawanie maseczek. Karę uregulowano dzięki zbiórce, nadwyżka wspomogła leczenie...

Dostała grzywnę za rozdawanie maseczek. Karę uregulowano dzięki zbiórce, nadwyżka wspomogła leczenie chorej świebodziczanki

1

Kara pieniężna nałożona przez świdnicki sanepid na Katarzynę Woźniak, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach, za zorganizowanie zgromadzenia, w trakcie którego mieszkańcom za darmo rozdawane były ochronne maseczki, została zapłacona. W zebraniu potrzebnej kwoty pomogli mieszkańcy, którzy za pośrednictwem internetowej zbiórki przekazali ponad 10 tys. złotych. Środki, które nie zostały wykorzystane na rzecz pokrycia grzywny przekazano na cel charytatywny.

fot. UM Świebodzice

Przypomnijmy, w połowie kwietnia dyrektor oraz pracownicy Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach przystąpili do szycia masek wielokrotnego użytku. Gotowe maseczki, których powstało ponad 1000 sztuk, rozdawane były trzykrotnie na świebodzickim Rynku. To właśnie podczas jednej z akcji przekazywania środków ochronnych miało dojść do naruszenia przepisów związanych z trwającą epidemią. Sprawą zajęła się prokuratura oraz służby sanitarne.

28 maja Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy nałożył na Katarzynę Woźniak karę pieniężną w kwocie 10 tys. złotych, za „naruszenie w dniu 23 kwietnia 2020 roku zakazu organizowania zgromadzeń ludności w postaci spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej w czasie stanu epidemii polegającego na spotkaniu się w dniu 23 kwietnia 2020 roku przed budynkiem Urzędu Miejskiego (…) z innymi osobami zgromadzonymi w tym miejscu, w celu rozdania im maseczek ochronnych wielokrotnego użytku”. W pomoc szefowej Miejskiego Domu Kultury zaangażowali się mieszkańcy Świebodzic, którzy zorganizowali zbiórkę mającą na celu pokrycie kosztów kary. Potrzebną sumę, z naddatkiem, udało się zebrać w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin.

Ukarana dyrektorka już wcześniej zapowiadała, że będzie walczyła o uznanie jej racji i anulowanie nałożonej na nią grzywny. W takim przypadku uzbierane środki zostałyby przekazane na cele charytatywne. Już teraz Katarzyna Woźniak podjęła decyzję, by nadwyżkę zebraną podczas akcji przekazać innej świebodziczance – Marcie Jasińskiej, zmagającej się z problemami neurologicznymi. – Mam nadzieję, że te pieniądze, które dla mnie miały wielkie znaczenie, przede wszystkim jako wsparcie od ludzi w sytuacji, gdzie czułam się atakowana, teraz pomogą pani Marcie. Oczywiście, gdy moja kara w sanepidzie zostanie anulowana, w co wierzę głęboko, pieniądze też przeznaczę na cele charytatywne – podtrzymuje Katarzyna Woźniak w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

/opr. mn/

Poprzedni artykułMłodzież z Ekonomika dziękuje medykom
Następny artykułMZN pomaga niepełnosprawnemu: Zamiast remontować podwórze, każe zabrać kubły na śmieci