Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Wypoczynek pośród zieleni arboretum w Wojsławicach, podziwianie zabytków techniki jaworzyńskiego muzeum, a może odkrywanie tajemnic sztolni walimskich i zamku Książ? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Ogrodniczy bazar w arboretum w Wojsławicach (do niedzieli)

Od 12 do 14 czerwca w arboretum w Wojsławicach odbywać się będzie ogrodniczy bazar. – To idealna okazja nie tylko do zakupienia mało znanych roślin ozdobnych i sadowniczych, akcesoriów ogrodowych oraz darów natury, jak również do poznania świata niezwykłej, wojsławickiej przyrody – wskazują organizatorzy.

Bazar można odwiedzić w godzinach otwarcia arboretum, które czynne jest codziennie (również w święta katolickie i narodowe) od 9.00 do 18.00 (wyjście do 20.00).

Muzeum Kolejnictwa w rytmie maszyn (do niedzieli)

Wystawa plenerowa najbardziej wszechstronnej kolekcji zabytkowych pojazdów, maszyn i urządzeń w Polsce. Setki zabytkowych lokomotywy, samochodów i maszyn przemysłowych z Kolekcji Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska w ruchu. W długi czerwcowy weekend Muzea Techniki zapraszają na spotkanie z dawną techniką w rytmie maszyn. Wydarzenie odbędzie się w Katowicach (Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA), Jaworzynie Śląskiej (Muzeum Kolejnictwa na Śląsku) oraz Dzierżoniowie (Młyn Hilberta).

W weekend 11.06.2020 – 14.06.2020 zapraszamy na spotkanie z pochodzącymi z naszych zbiorów zabytkowymi, sprawnymi lokomotywami spalinowymi. O każdej pełnej godzinie na obrotnicy kolejowej odbywać się będą prezentacje poszczególnych modeli a dla chętnych – organizowane będą przejazdy po naszej muzealnej bocznicy. W trakcie trwania wydarzenia zaprezentowany zostanie m.in. unikatowy polski autobus szynowy SA102-002 oraz jedyna zachowana – i sprawna technicznie – polska lokomotywa spalinowa 410D-51 – wylicza Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor jaworzyńskiego muzeum.

Program i szczegółowe informacje dostępne w zapowiedzi wydarzenia.

Koncertowa sobota w Kościele Pokoju

Gospodarze wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO świdnickiej świątyni po raz kolejny zapraszają do wizyty w Kościele Pokoju. Jak co weekend, do odwiedzin na placu Pokoju zachęcać będzie wydarzenie towarzyszące. Na 13 czerwca zaplanowano “koncertową sobotę”.

Są tacy, co na organach grają prawie od urodzenia. Nie jest to przesadą, gdy chodzi o 7-letniego Bernarda i 5-letniego Leonarda, którzy dzielnie razem z tatą Maciejem Batorem wykonują muzykę podczas „koncertowych sobót w Kościele Pokoju”. Przed nami kolejna porcja pozytywnych, muzycznych emocji – 13 czerwca o g. 12.00. Program jak zawsze będzie dla nas niespodzianką, zdradzić możemy tylko, że usłyszycie Państwo brzmienie wielkich i małych organów Kościoła Pokoju … r a z e m – zachęcają gospodarze “Luterańskiej Enklawy”.

Eko-targowisko w Pszennie (sobota)

Z każdym tygodniem przybywa wystawców odwiedzających Eko-targowisko w Pszennie. Co sobotę, od godziny 8.00, na terenie boiska sportowego przy ulicy Kolejowej 1 oferują oni zdrowe i smaczne produkty.

Dla kupujących targowisko czynne jest w każdą sobotę, z wyjątkiem świąt przypadających na ten dzień. Sprzedaż artykułów spożywczych powinna odbywać się zgodnie z wymogami zawartymi w odrębnych przepisach, a w szczególności zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Zarówno sprzedający, jak i kupujący mają obowiązek zakrywania twarzy. Obowiązuje także nakaz utrzymywania bezpiecznej odległości. Limit osób przebywających jednocześnie na targu, to 4 osoby na 1 stanowisko handlowe (nie wliczając sprzedawców). Każdy sprzedawca ma obowiązek obsługi w rękawiczkach oraz posiadać w miejscu handlu płyn do dezynfekcji rąk, dostępny również dla kupujących.

Nocne zwiedzanie wraca do zamku Książ

Po raz pierwszy po tak długim czasie wejdziemy po zmroku do zapomnianego Książa, który stał się prawdziwym zamkiem doktora Frankensteina. Co działo się tutaj podczas ostatnich burz, jakie tajne eksperymenty przeprowadzano i jak zachowają się duchy tego miejsca zobaczycie już w weekend 12 i 13 czerwca! Uzbrojeni jedynie w światło lamp i maseczki wyruszcie ciemną nocą w szaloną podróż po mrocznych zamkowych korytarzach, skrywanych pietrach i opuszczonych piwnicach i na własne oczy zobaczcie co (lub kogo) skrywają. Bądźcie przygotowani na wszystko i trzymajcie się blisko światła. Gwarantujemy Wam szokujące przeżycia i życzymy… przeżycia, oczywiście tego wydarzenia! – piszą organizatorzy.

Więcej informacji na stronie internetowej zamku Książ.

Akwarium w Zagórzu Śląskim czeka na odwiedzających

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego “Akwarium” to doskonałe miejsce startowe na zwiedzanie Jeziora Bystrzyckiego i okolicznych atrakcji. Od Akwarium rozchodzą się szlaki turystyczne do nowo-wybudowanej kładki nad Jeziorem Bystrzyckim, Zamku Grodno, zapory wodnej, platform widokowych itd. Przy akwarium znajduje się duży płatny parking, gdzie można zostawić samochód, motocykl lub kampera. Na parkingu znajduje się również stacja do ładowania pojazdów elektrycznych.

Centrum otwarte jest w godzinach od 9.00 do 17.00

Odwiedź wieżę ratuszową i Muzeum Dawnego Kupiectwa na jednym bilecie

Od 2 czerwca osoby odwiedzające świdnicką wieżę ratuszową lub Muzeum Dawnego Kupiectwa mogą nabyć bilet pozwalający na zwiedzanie obu obiektów. Koszt wspólnego biletu to 8 lub 5 złotych (normalny/ulgowy) i można go wykorzystać przez pół roku od daty zakupu. Ujednoliceniu uległy również zasady zwiedzania obydwu obiektów, dzięki czemu zarówno muzeum, jak i wieżę, w piątki będzie można zwiedzać bezpłatnie.

W dalszym ciągu można zwiedzać oba obiekty oddzielnie, wówczas cena biletu do muzeum wynosi 6 zł (4 zł za bilet ulgowy), a wstęp na wieżę ratuszową wiąże się z kosztem 3 lub 1,5 zł.

Sztolnie Walimskie i Zamek Grodno czekają na gości

Od 25 maja Sztolnie Walimskie otwarte są dla turystów przez cały tydzień. Z powodu zagrożenia koronawirusem obowiązują specjalne warunki zwiedzania:

  • Zwiedzanie odbywa się z pracownikiem sztolni w grupie ok. 15 osób, oczekiwanie na wejście do 40 min.
  • Maksymalna ilość osób przebywających w podziemiach – 50 osób.
  • Wstęp jedynie w maseczkach, na terenie sztolni obowiązuje zakaz ich ściągania.
  • Przed wejściem należy zdezynfekować ręce.
  • W podziemiach należy zachować bezpieczną odległość od siebie 2 m.

W miesiącach maj – wrzesień, obiekt czynny jest codziennie:

  • od poniedziałku do piątku od 9:00, ostatnie wejście o 17:00,
  • w soboty, niedziele i święta od 9:00, ostatnie wejście o 18:00.

Więcej informacji na stronie internetowej www.sztolnie.pl.

Od 4 maja dla turystów dostępne są także wnętrza Zamku Grodno. Zwiedzanie zamku odbywa się tylko indywidualnie (bez przewodnika), z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Szczegóły na stronie zamekgrodno.pl.

/opr. mn/