Strona główna 0_Slider Wybory prezydenckie 2020. Exit poll: Duda i Trzaskowski zmierzą się w II...

Wybory prezydenckie 2020. Exit poll: Duda i Trzaskowski zmierzą się w II turze

3

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich – wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos na zlecenie telewizji TVP, TVN oraz Polsat.

W świdnickich komisjach wyborczych ruszyło liczenie głosów

Według sondażowych danych, na urzędującego prezydenta zagłosowało 41,8% wyborców. Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, którego poparło 30,4% uprawnionych do głosowania. Wyborcze podium zamknął Szymon Hołownia z poparciem 13,3%. Dalsze miejsca zajęli: Krzysztof Bosak – 7,4%, Robert Biedroń – 2,9%, Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,6%, Marek Jakubiak – 0,5%, Paweł Tanajno – 0,3%, Waldemar Witkowski – 0,3%, Stanisław Żółtek – 0,3%, Mirosław Piotrowski – 0,2%. Sondaż przewiduje, że podczas niedzielnego głosowania frekwencja wyniosła 62,9%.

Jeżeli wyniki badania się potwierdzą, konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury wyborów, w której zmierzą się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Ponowne głosowanie zostanie przeprowadzone 12 lipca.

Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, do godziny 17.00 w całej Polsce głos oddało 47,89% wyborców. W województwie dolnośląskim frekwencja wyniosła 46,76%, a w powiecie świdnickim – 46,18%. W Świdnicy do lokali wyborczych udało się 49,08% uprawnionych do głosowania. W gminie Dobromierz było to 41,54%, w gminie Jaworzyna Śląska – 41,07%, w gminie Marcinowice – 45,40%, w gminie Strzegom – 45,31%, gminie Świdnica – 45,56%, w Świebodzicach – 45,09%, w gminie Żarów – 44,47%.

Powyborcze komentarze

Jestem państwu ogromnie wdzięczny. Przede wszystkim dziękuję moim rodakom za tę frekwencję. Niezależnie od tego, na kogo głosowaliście, z całego serca dziękuję państwu, że poszliście na wybory. To prawo wyborcze prowadzi do kształtowania demokracji. Prowadzi do tego, że państwo jest rządzone tak, jak chce tego większość obywateli. Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu, z którym się zmierzę w II turze – komentował sondażowe wyniki prezydent Andrzej Duda.

Z takimi wynikami można się iść bić o Polskę. Ponad 58% naszego społeczeństwa chce zmiany. Dziś mówię do nich wszystkich: będę waszym kandydatem. Wybory 12 lipca to nie będą tylko wybory między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim. To będą wybory między Polską otwartą, a tą, która szuka wroga. To będą wybory między tymi, którzy mówią, że coś dali obywatelom, a tymi, którzy mówią, że wszystko w Polsce zawdzięczamy ciężkiej pracy – mówił z kolei Rafał Trzaskowski.

Czy to jest wynik moich marzeń? Tak. Podczas naszej trasy ludzie mówili, że jestem pierwszym i ostatnim, któremu zaufali. Ci ludzie tak wkręcili się w obywatelskość, że nie można tego tak zostawić. Mam w sobie siłę, żeby stanąć na czele ruchu i poprowadzić nas dalej. Tego się nie da nie poprowadzić dalej – wskazywał Szymon Hołownia, dziękując działaczom, którzy wspierali go w wyborczym wyścigu, a także kontrkandydatom.

Sondażowe wyniki skomentowali również parlamentarzyści z okręgu świdnicko-wałbrzyskiego oraz lokalni działacze. – Wynik prezydenta Andrzeja Dudy jest chyba najlepszym, lub drugim, osiągniętym przez kandydata w I turze w wyborach prezydenckich od 1990 roku, a jeśli chodzi o kandydata Platformy Obywatelskiej najsłabszy ze wszystkich osiągnął Rafał Trzaskowski. Przed nami ciężka praca, by przekonać większość Polaków do programu pana prezydenta Andrzeja Dudy, ale wynik już teraz jest imponujący i bardzo nas cieszy – komentuje wynik exit poll Michał Dworczyk, pełnomocnik okręgu wałbrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wieczór wyborczy świdnickiej Platformy Obywatelskiej

Jeszcze niedawno wszyscy mówili, że prezydent Andrzej Duda wygra wybory w pierwszej turze. Próg 40% został przez niego przekroczony, jednak w oficjalnych wynikach może się okazać, że będzie to niższy wynik. Cieszy rezultat Rafała Trzaskowskiego. Czeka nas teraz pełna mobilizacja – wskazuje senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. – Wynik powyżej 30% jest wynikiem obiecującym w kontekście drugiej tury. Mam wrażenie, że ta próba sondażowa obarczona jest dużym błędem. Liczę na to, że jutrzejsza rzeczywistość pokaże, że dystans między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim się zmniejszy. Czeka nas jeszcze kupę roboty przez najbliższe dwa tygodnie – dodał z kolei Piotr Fedorowicz, szef powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej.

/mn/

fot. Artur Ciachowski, Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKto widział wandala?
Następny artykułPożar samochodu na Osiedlu Młodych [FOTO]