Strona główna 0_Slider Basen letni w tym roku nie zostanie otwarty

Basen letni w tym roku nie zostanie otwarty

5

W tym roku świdniczanie nie zaznają ochłody na miejskim kąpielisku przy ulicy Śląskiej. Świdnicki magistrat podjął decyzję, że odkryty basen pozostanie zamknięty. Od kilku lat mówi się o konieczności przeprowadzenia modernizacji rekreacyjnego obiektu. Na przygotowania i formalności związane z planowanym remontem przeznaczono już około miliona złotych, jednak dotychczas ogłaszane przetargi kończyły się brakiem rozstrzygnięcia.

O tym, że gruntowny remont kąpieliska jest konieczny, już w czerwcu 2017 roku mówił Włodzimierz Banaś, projektant odpowiedzialny za jeden z przygotowanych projektów przebudowy i rozbudowy basenu. – Okres budowy obiektu przypada na pierwszą połowę XX wieku i określono na lata 1928-1930. (…) W chwili obecnej okładziny niecek basenowych są uszkodzone i nie nadają się do dalszej eksploatacji; (…) na powierzchni elementów żelbetowych występują uszkodzenia powstałe z długiego okresu eksploatacji. Dalsza eksploatacja obniża komfort użytkowania obiektu oraz pogarsza jego stan. Wokół niecek basenowych istnieje betonowa plaża basenowa. Na plaży licznie występują deformacje, uskoki, zarysowania i wyszczerbienia. Dalsze użytkowanie plaży w takim stanie nie jest możliwe – opisywał.

Z tego właśnie powodu, 25 listopada 2016 roku Rada Miejska w Świdnicy podjęła uchwałę, na mocy której Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji powierzono przebudowę i administrowanie zespołem basenów odkrytych. Od tego czasu ŚPWiK czterokrotnie ogłaszało przetargi na realizację robót. Wszystkie kończyły się unieważnieniem – najpierw z powodu problemów z dokumentacją przetargową, później z uwagi na zbyt wygórowaną cenę zaproponowaną przez jedynego chętnego wykonawcę, za trzecim podejściem przez zupełny brak złożonych ofert, a podczas ostatniego przetargu z powodu problemu w sfinansowaniu inwestycji. Pomimo braku widocznych zmian na terenie świdnickiego kąpieliska, spółka wodociągowa poniosła spore koszty w związku z realizacją powierzonego zadania przebudowy i administrowania basenami. – Wszystkie koszty będą znane po audycie rekompensaty za rok 2019. Natomiast na dzień dzisiejszy, z tego co wiemy, co mamy w dokumentach, koszty te będą wynosić prawdopodobnie około miliona złotych – wyliczał wiceprezydent Świdnicy, Jerzy Żądło.

W kwietniu 2020 roku świdniccy radni zdecydowali o uchyleniu wcześniejszej uchwały, w wyniku czego odkryte kąpielisko przy ulicy Śląskiej wróciło pod kontrolę miasta. – Będziemy cały czas próbowali realizować modernizację tego basenu, bo myślę, że to jest konieczne i potrzebne dla świdniczan – wyjaśniał wówczas wiceprezydent, zaznaczając, że z uwagi na panującą pandemię, do końca lipca albo sierpnia, basen najprawdopodobniej nie będzie mógł funkcjonować. – Jedno jest pewne, ten basen – w takim stanie, w jakim jest w tej chwili – dalej funkcjonować nie będzie. Jest stary, jest zniszczony, nie spełnia dzisiaj żadnych norm. Tak jak przeznaczaliśmy co roku mniejsze lub większe kwoty na łatanie niecek, malowanie, porządkowanie – szkoda tych pieniędzy przeznaczać – wskazywała z kolei prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Zapowiedzi dotyczące zamknięcia basenu letniego zostały teraz oficjalnie potwierdzone. – Kąpielisko przy ul. Śląskiej nie zostanie otwarte w tym roku – potwierdza Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKoronawirus w powiecie świdnickim. 20 osób w kwarantannie
Następny artykułMłodzież z Ekonomika dziękuje medykom