Strona główna 0_Slider 160 milionów złotych „postojowego” na kontach przedsiębiorców z Dolnego Śląska

160 milionów złotych „postojowego” na kontach przedsiębiorców z Dolnego Śląska

0

Przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, których dotknęły finansowe skutki pandemii, mogą liczyć na wsparcie finansowe. Do 1 czerwca dolnośląskie oddziały ZUS przedsiębiorcom i osobom wykonującym umowy cywilnoprawne wypłaciły ponad 160 mln zł świadczeń postojowych. W tym samym czasie 92 proc. wniosków od przedsiębiorców o zwolnienie z opłacania składek zostało rozpatrzonych pozytywnie – informuje dolnośląski oddział Zakładu Ubezpieczeń społecznych.

To są tylko wypłaty za marzec i kwiecień przed nami jeszcze wypłaty za maj – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Pozostałe 3 procent to wnioski, w sprawie których jest prowadzone postępowanie wyjaśniające lub odmowy wypłaty – dodaje.

Najwięcej w Polsce, bo aż 304,3 mln zł dostali przedsiębiorcy na Mazowszu, do dolnośląskich firm popłynęło aż 161 422 008,79 zł.

Wypłaty postojowego na Dolnym Śląsku:

Oddział ZUS w Legnicy: 27 849 895,78 zł

Oddział ZUS w Wałbrzychu: 31 519 143,56 zł

Oddział ZUS we Wrocławiu: 102 052 969,45 zł

Tylko w marcu wpłynęło do nas w całym kraju 1,6 mln wniosków o zwolnienie z opłacania składek, z czego 92 proc. zostało rozpatrzonych pozytywnie – zapewnia rzeczniczka.

W kwietniu do wszystkich placówek ZUS w całej Polsce wpłynęło kolejnych 1, 65 mln wniosków, z czego ZUS już pozytywnie rozpatrzył 90 proc.

Ci przedsiębiorcy dostali już informacje o zwolnieniu ich z opłacania składek lub ich umorzeniu, tylko 1,5 proc. wniosków zostało rozpatrzonych odmownie – mówi Kowalska-Matis.

Łączna kwota dotychczas zwolnionych lub umorzonych składek to 7,2 mld zł.

W tym samym czasie, czyli do 1 czerwca, w całej Polsce ZUS przekazał 979 tys. świadczeń postojowych na łączną kwotę 1,922 mld zł. 97 Procent wszystkich wniosków złożonych w Polsce zakończyło się przekazaniem pieniędzy. Pozostałe 3 procent wymaga jeszcze przeprowadzenia postępowań wyjaśniających lub wydano decyzje odmawiające prawa do świadczenia. Świadczenie postojowe przeznaczone jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub wykonujących umowy cywilnoprawne, których dotknęły finansowe skutki pandemii koronawirusa. Jednorazowe wsparcie wynosi maksymalnie 2080 zł, ale pieniądze można otrzymać nawet 3 razy.

/inf. ZUS, opr. red./

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Żeromskiego
Następny artykułPo opadach poziom Bystrzycy nadal niski