Strona główna 0_Slider Zostań współtwórcą „Lata na podwórku”! Ładne Historie szukają wolontariuszy

Zostań współtwórcą „Lata na podwórku”! Ładne Historie szukają wolontariuszy

0

Od ponad czterech lat projekt „Lato na podwórku” towarzyszy dzieciom podczas wakacji w Świdnicy. W ramach inicjatywy organizatorzy proponują pełen wachlarz bezpłatnych atrakcji: zarówno ze świata edukacji, jak i rozrywki. To pomysł na to, jak na chwilę oderwać od ekranów najmłodszych mieszkańców miasta i letni czas wypełnić twórczymi zajęciami. By plan zakończył się sukcesem, Fundacja Ładne Historie potrzebuje wsparcia wolontariuszy – otwarta rekrutacja potrwa do 15 czerwca.

Fundacja Ładne Historie ma wyśmienitą wakacyjną propozycję dla świdniczan i zachęca do wyjścia z domów. Jak co roku na uczestników „Lata na podwórku” czeka bogata oferta zajęć: taniec, gry podwórkowe, projektowanie, malowanie, konstruowanie czy nauka gry na instrumentach. To wydarzenie rodzinne – zarówno dla dzieci, jak i rodziców czy seniorów – dlatego w programie znajdują się aktywności, które można wykonywać wspólnie.

Chcemy pokazywać, że nawet ta najbliższa przestrzeń wokół nas – podwórkowa – może stać się wymarzoną przestrzenią z dzieciństwa. Niezależnie od tego, jak ona jest urządzona, lepiej czy gorzej, z placem zabaw czy bez, z zielenią czy na betonie, tym, co ją tworzy są przede wszystkim sąsiedzkie relacje. Mamy siebie nawzajem, a to wystarczy, żeby wspólnie wybrać się do świata wyobraźni i czerpać z niego pełnymi garściami – mówi Maria Zięba z Fundacji Ładne Historie.

W tym roku tematem przewodnim jest „Przyszłość”. Przyjrzymy się takim pojęciom jak „odpowiedzialność za swoje otoczenie”, „zielona edukacja” czy „przestrzeń przyjazna dla użytkownika”. Nie zabraknie rozmów o świecie, w którym nie ma podziałów i barier; uczestnicy akcji połączą naukę języka migowego z zabawą, tworząc własną tyflografię, czyli tablice umożliwiające czytanie osobom niewidomym. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Wydarzenia mają charakter kameralny, ale z uwagi na okoliczności epidemiczne Fundacja przygotowała kilka rozwiązań. – Na wypadek, gdyby start zajęć musiał się opóźnić, wspólnie z twórczyniami projektu Do Dizajnu, szykujemy bezpłatną publikację edukacyjną, którą będziemy dostarczać Podwórkowiczom z przeznaczeniem do samodzielnej pracy i zabawy w domu. Jeśli zajęcia nie będą mogły odbyć się latem, przeniesiemy je na jesień i zorganizujemy we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Świdnicy. Trzymamy jednak kciuki za to, żebyśmy spotkali się w tradycyjnej formule, czyli na podwórkach – podkreśla Zięba.

 

Cichymi bohaterami każdej edycji są wolontariusze i wolontariuszki, którzy także mają okazję odkryć swoje mocne strony. Dla wszystkich chętnych organizatorzy przygotowali specjalne warsztaty online i spotkania integracyjne. To szansa na zdobycie cennych umiejętności organizacyjno-animacyjnych oraz rekomendacji i zaświadczeń wolontariackich, które mogą się przydać przy kolejnych podjętych wyzwaniach. Fundacja poszukuje osób powyżej 15 roku życia, które mają możliwość zaangażowania się w różnorodne zadania na terenie Świdnicy w ciągu najbliższych kilku miesięcy, są otwarte na wyzwania, czerpią satysfakcję z wywoływania uśmiechu, mają w sobie gotowość do dzielenia się swoim czasem i umiejętnościami oraz chęć przeżycia przygody, działając na rzecz innych. – To pożyteczny sposób na spędzenie wakacji i okazja, aby zainspirować się do podejmowania własnych inicjatyw w przyszłości, a przede wszystkim do tego, aby realnie wpłynąć na sytuację małych mieszkańców Świdnicy. To bezcenne chwile radości dodające siły we współpracy zespołowej – zachęca Kalina Żaczek, koordynatorka grupy wolontariatu.

W myśl hasła „Zrób z nami lato!” zachęcamy do wzięcia udziału w wakacyjnej przygodzie: wystarczy do 15 czerwca wypełnić formularz zgłoszeniowy za pośrednictwem strony internetowej Fundacji.

/Ładne Historie, opr. mn/

Poprzedni artykułSłużba Więzienna wsparła świdnickie schronisko
Następny artykułAl. Niepodległości wciąż czeka na remont. Prezydent: mam nadzieję, że ostatni brakujący dokument pojawi się jak najszybciej