Strona główna Wydarzenia Żarów Żarów. Przedwojenne widoki

Żarów. Przedwojenne widoki

0

Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl kolejny raz zapraszają na plenerową wystawę w centrum Żarowa.

Na 10 wielkoformatowych planszach, organizatorzy wystawy umieścili reprodukcje ponad 40 pocztówek, fotografii oraz innych współgrających ze sobą materiałów archiwalnych, które pochodzą z kolekcji społecznego archiwum „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej”.

Wystawa składa się z zdigitalizowanych pocztówek oraz fotografii, które przedstawiają różne części Żarowa. Na dużych planszach można zobaczyć miasto na litografiach, dworzec, kościół, plac Wolności, park miejski, Szamotownię, osadę Ida und- Marienhütte, ul. Armii Krajowej i wiele innych.

Wystawa plenerowa „Żarów. Widoki przedwojenne” powstała w oparciu o zbiory archiwum tworzonego przez obecnych i dawnych mieszkańców gminy. Kolekcja z miesiąca na miesiąc powiększa się dzięki zaangażowaniu organizatorów i miłośników ziemi żarowskiej.

– Projekt „Biblioteka Dziedzictwa” to nie tylko archiwistyka, to także próba szukania sposobów na ożywienie lokalnej historii, która w naszym przekonaniu nie powinna funkcjonować tylko i wyłącznie na stronach internetowych czy w publikacjach drukowanych. Biorąc pod uwagę powyższe, kolejny raz zapraszamy zainteresowanych przeszłością Żarowa mieszkańców, na obszerną wystawę poświęconą widokom przedwojennym naszego miasta – tłumaczy Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B.

Premiera wystawy miała miejsce podczas wydarzenia: „Podróż w czasie w willi Treutler”, którego organizatorem byli: Invest-Park Development Sp. z o.o. oraz Fundacja Inicjatywa B. To podczas dni otwartych budynku należącego do IPD mieszkańcy Żarowa mogli zobaczyć dawne widoki miasta.

– Aby dotrzeć do szerszego audytorium, postanowiliśmy ponownie zaprezentować opracowaną przez nas wystawę, tym razem w plenerze w centrum Żarowa, które dzięki takim działaniom wydaje się być bardziej ożywione – dodaje Tomasz Nycz.

Organizatorzy apelują o bezpieczne oglądanie wystawy, która jest dostępna 24h na dobę na placu przed żarowskim „Nefrytem”.

/Fundacja Inicjatywa B, opr. red./
Zdjęcia Tomasz Nycz

Poprzedni artykułAwaria sygnalizacji i stłuczka na Zamenhofa. Drogowcy pracują nad usunięciem usterki i apelują o ostrożność
Następny artykułCharytatywne śniadanie na trawie w dworskiej scenerii. Przyjdź i wesprzyj odbudowę folwarku