Strona główna 0_Slider Świdnica w biało-czerwonych barwach na Dzień Flagi

Świdnica w biało-czerwonych barwach na Dzień Flagi [FOTO]

0

Od 2004 roku w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto państwowe obchodzone jest 2 maja i ma na celu propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie.

Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje uzasadnienie historyczne. Tego dnia w 1945 roku, w czasie bitwy o Berlin, polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa. Zdobywając miasto, polscy żołnierze, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej – przypominają samorządowcy z Marcinowic, którzy wraz z innymi przedstawicielami gmin powiatu świdnickiego zaapelowali o wywieszanie flag podczas tegorocznych świąt majowych.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto coraz bardziej doceniane, któremu towarzyszą wyjątkowe obchody wyrażające szacunek do symbolu narodowego. Dziś polską flagę, zgodnie z obowiązującym prawem, możemy umieszczać np. na budynkach nie tylko przy okazji świąt państwowych, ale też na co dzień, co jeszcze nie tak dawno nie było możliwe. Ważne jest jednak aby flagę otaczać należną czcią i uznaniem – zaznaczają.

fot. Dariusz Nowaczyński

/opr. mn/

Poprzedni artykułKaczki maszerujące Wrocławską, sarna uwięziona w ogrodzeniu, libacja w Ogrodzie Różanym. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułGmina Świdnica: 100 tys. złotych na ratowanie zabytków